Slovensko podniklo preventívne kroky v rámci prípravy na výskyt opičích kiahní

K dnešnému dňu nebol na Slovensku potvrdený žiaden prípad opičích kiahní. K 31. máju bolo na celom svete zaznamenaných 557 prípadov v krajinách mimo oblastí pôvodu opičích kiahní. Predpokladá sa však, že hlásenia na podozrenia z infekcie budú v nasledujúcich týždňoch pribúdať. Vyplýva to z aktualizovaných informácií Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).
V súčasnosti by podľa odporúčaní hlavného hygienika Jána Mikasa zdravotnícki pracovníci mali v rámci diferenciálnej diagnostiky zvážiť infekciu opičími kiahňami u ľudí so zodpovedajúcimi klinickými príznakmi. Ochorenie začína príznakmi podobnými chrípke – horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica, opuch lymfatických uzlín. Je predpoklad, že už v tomto období je človek infekčný.
Do troch dní od nástupu uvedených príznakov sa objaví už aj typická vyrážka. Výsyp v mnohých prípadoch začína na tvári a následne sa rozširuje na iné časti tela, vrátane dlaní, nôh a genitálnej oblasti. Pri diagnostike treba odlíšiť syfilis a ovčie kiahne. Kožné vyrážky pri opičích kiahňach sa vo všeobecnosti objavujú v rovnakom štádiu, čo je aj charakteristickým znakom pravých kiahní. Vyrážky ovčích kiahní sa objavujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách.
ÚVZ dôkladne monitoruje situáciu vo výskyte opičích kiahní v Európe a je v kontakte s európskymi štátmi prostredníctvom európskeho systému včasného varovania. Na medzinárodnej úrovni priebežne prebiehajú odborné diskusie o pôvode, možnostiach šírenia vírusu a vhodnej forme prevencie. Slovensko podniklo preventívne kroky v rámci prípravy na výskyt opičích kiahní. Hlavný hygienik Ján Mikas vydal 24. mája 2022 usmernenie pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, všeobecných lekárov, špecialistov, infektológov a dermatovenerológov.
Zdroj: (SITA, qq;avl)
Odporúčané články

Minulý týždeň došlo na železničnej trati pred Ťahanovským tunelom v Košiciach k tragickej udalosti. Nákladný vlak tam zrazil len 12-ročného chlapca, ktorý sa podľa medializovaných informácií rozhodol svoj život ukončiť sám. Presné okolnosti a príčiny jeho smrti sú predmetom policajného vyšetrovania.

Ako pripomenuli na sociálnej sieti, košickí lesníci sa tradične venujú ochrane tiahnucich žiab, ktoré sa presúvajú zo zimovísk na miesta rozmnožovania.

Táto udalosť sa síce našťastie nestala, no minulý piatok bola predmetom komplexného cvičenia Letisko 2025 Košice, na ktorom sa zúčastnilo aj vedenie a zamestnanci referátu civilnej ochrany, BOZP a požiarnej ochrany mesta Košice.