Slovensko podniklo preventívne kroky v rámci prípravy na výskyt opičích kiahní

K dnešnému dňu nebol na Slovensku potvrdený žiaden prípad opičích kiahní. K 31. máju bolo na celom svete zaznamenaných 557 prípadov v krajinách mimo oblastí pôvodu opičích kiahní. Predpokladá sa však, že hlásenia na podozrenia z infekcie budú v nasledujúcich týždňoch pribúdať. Vyplýva to z aktualizovaných informácií Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).
V súčasnosti by podľa odporúčaní hlavného hygienika Jána Mikasa zdravotnícki pracovníci mali v rámci diferenciálnej diagnostiky zvážiť infekciu opičími kiahňami u ľudí so zodpovedajúcimi klinickými príznakmi. Ochorenie začína príznakmi podobnými chrípke – horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica, opuch lymfatických uzlín. Je predpoklad, že už v tomto období je človek infekčný.
Do troch dní od nástupu uvedených príznakov sa objaví už aj typická vyrážka. Výsyp v mnohých prípadoch začína na tvári a následne sa rozširuje na iné časti tela, vrátane dlaní, nôh a genitálnej oblasti. Pri diagnostike treba odlíšiť syfilis a ovčie kiahne. Kožné vyrážky pri opičích kiahňach sa vo všeobecnosti objavujú v rovnakom štádiu, čo je aj charakteristickým znakom pravých kiahní. Vyrážky ovčích kiahní sa objavujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách.
ÚVZ dôkladne monitoruje situáciu vo výskyte opičích kiahní v Európe a je v kontakte s európskymi štátmi prostredníctvom európskeho systému včasného varovania. Na medzinárodnej úrovni priebežne prebiehajú odborné diskusie o pôvode, možnostiach šírenia vírusu a vhodnej forme prevencie. Slovensko podniklo preventívne kroky v rámci prípravy na výskyt opičích kiahní. Hlavný hygienik Ján Mikas vydal 24. mája 2022 usmernenie pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, všeobecných lekárov, špecialistov, infektológov a dermatovenerológov.
Zdroj: (SITA, qq;avl)
Odporúčané články

V posledný aprílový víkend odštartuje jediná detská železnica na Slovensku, Detská železnica Košice, svoju tohtoročnú prevádzku. Ako informovala Zuzana Lehotská z OZ Detská železnica Košice, sezónu začnú 26. a 27. apríla. Návštevníci sa môžu tešiť na tradičný program, no počas sezóny ich čaká aj viacero noviniek.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Košiciach absolvovali školenie zamerané na prácu s prístrojom Corpuls CPR, ktorý umožňuje mechanickú kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR). Cieľom výcviku bolo zefektívniť zásahy v situáciách, kde ide o každú sekundu.

Už túto sobotu sa uskutoční siedmy ročník ultramaratónskych pretekov medzi partnerskými mestami Košice a Miskolc. Na štart 117-kilometrovej trasy sa postavia jednotlivci, dvojice aj štafetové tímy. Organizátori očakávajú účasť takmer 800 bežcov z viacerých európskych i mimoeurópskych krajín.