Slovensko-poľské plynovodné prepojenie bude už čoskoro, sľubuje ministerstvo hospodárstva

Slovensko by už malo čoskoro mať prepojenú plynovodnú sieť s Poľskom. Štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek v závere týždňa vycestoval na východné Slovensko skontrolovať práce na poľsko-slovenskom plynovom prepojení vo Výrave. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, práce sú v záverečnej fáze. Prebiehajú už posledné práce a úpravy terénu pred spustením testovacej prevádzky.
„Potrubie je pripravené pre natlakovanie plynom, ktoré prebehne už čoskoro. Po testovaní bude môcť nové plynovodné prepojenie naplno prispieť k zabezpečeniu diverzifikácie zdrojov a k zabezpečeniu energetickej bezpečnosti Slovenska,“ konštatovalo ministerstvo.
Prepojením na poľskú sieť sa Slovensku otvára možnosť využívať celý globálny LNG systém. Prepojenie plynových systémov Slovenska a Poľska je jeden z najväčších projektov energetickej infraštruktúry na Slovensku, tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe.
Prepojovací plynovod má dĺžku približne 164 km. Na poľskej strane je to 61,3 km, dĺžka slovenskej časti je 103 km od štátnej hranice po kompresorovú stanicu Veľké Kapušany. Slovensko-poľský plynovod je už dimenzovaný aj na prepravu zemného plynu s prímesou vodíka, keďže slovenský prepravca spoločnosť Eustream sa pridal k paneurópskej iniciatíve European Hydrogen Backbone. Výstavba projektu začala na jeseň 2018 a je spolufinancovaná z európskych prostriedkov.
Zdroj: (SITA, be;md)
Odporúčané články

Počas minulého týždňa boli príslušníci Mestskej polície mesta Košice opäť v správnom čase na správnom mieste.

Ešte koncom septembra minulého roka oznámila bývalá najúspešnejšia slovenská tenistka Dominika Navara Cibulková na svojom instagramovom účte radostnú novinu o tom, že jej rodina sa rozrastie o jedného člena. Dnes (19. 3.) tesne pred obedom zverejnila na sociálnej sieti fotografiu z nemocnice, kde drží v náručí svoje novonarodené dieťa.

Voda na Zemi zaberá približne dve tretiny celkového povrchu, pričom najviac vody je obsiahnutej v moriach a oceánoch. V ľudskom tele tvorí zhruba 65% celkovej hmotnosti človeka. Aj keď je voda tak veľmi dôležitá, zvyčajne o nej v praxi vieme len málo. Zamýšľali ste sa niekedy napríklad nad tým, ako sa voda dostane do vášho kohútika?