Slovensko prijíma na hraniciach už aj zvieratá, ako môžete pomôcť?
Množstvo ľudí z Ukrajiny prekračuje hranice aj so svojimi domácimi miláčikmi. Štátna veterinárna a potravinová správa SR po novom vydala povolenie, ktoré oprávňuje v tejto výnimočnej situácii prekročiť hranice aj so zvieraťom, ktoré nespĺňa podmienky platnej legislatívy – teda nie je začipované alebo nemá vyšetrenú krv na protilátky proti besnote.
Ukrajinci prekračujúci hranice tak potrebujú len vyplniť tlačivo, ktoré nájdu na stránke ŠVPS SR. Na výber ho majú dokonca v troch jazykových verziách – slovenčine, ukrajinčine a angličtine.
O aktuálnych informáciách týkajúcich sa prechodu zvierat cez hranice informuje verejnosť Zvierací ombudsman. Podľa ich informácií na všetkých hraničných priechodoch púšťajú všetky zvieratá bez podmienky registrácie či pasov.
Zvieratá, ktoré nespĺňajú podmienky platnej legislatívy musia ísť do karantény. Minimálna dĺžka trvania karantény je 5 dní. Počet dní závisí od konkrétneho prípadu. Majitelia zvierat pri prechode hraníc vyplnia tlačivo a colníci tieto tlačivá posunú ŠVPS SR, ktorá odovzdá tlačivo konkrétnej karanténnej stanici, ktorá bude s majiteľom v kontakte a po uplynutí karantény odovzdá zviera majiteľovi.
Pomôcť domácim zvieratám však môže aj verejnosť. Na stránke Zvieracieho ombudsmana zverejnili formulár, prostredníctvom ktorého môže pomôcť ktokoľvek, kto má na to prostriedky. Prihlásiť sa môžu veterinári, ale aj laická verejnosť, ktorá chce darovať krmivo pre psov či mačky. Zároveň je možné poskytnúť dočasnú opateru, miesto v útulku či prevoz zvierat.
Zdroj: (svps.sk, Zvierací ombudsman, DK)
Odporúčané články
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.