Slovensko si splnilo časť záväzku vyhlásenia chránených vtáčích území
Slovensko si splnilo časť záväzku vyhlásenia chránených vtáčích území (CHVÚ). Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) informoval na rokovaní Vlády SR o hlavných úlohách pre európsku sústavu chránených území Natura 2000. V rokoch 2005 až 2012 Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a vláda SR vyhlásili všetkých 41 CHVÚ. Národný zoznam tvorí 41 CHVÚ, ktoré sa na 52 percentách výmery prekrývajú s národnou sústavou chránených území a boli vymedzené pre 81 druhov vtáctva vrátane sťahovavých.
Podľa smernice o ochrane vtáctva je povinnosťou členských štátov Európskej únie nielen ustanoviť a teda vyhlásiť tieto územia, ale je potrebné aj definovať a prijať ciele ochrany a ochranné opatrenia pre každé z týchto území v podobe schváleného programu starostlivosti pre jednotlivé CHVÚ. Na Slovensku bola táto povinnosť splnená v 20 prípadoch zo 41. Schválenie programov starostlivosti je nevyhnutným predpokladom na čerpanie financií, ktoré na tieto účely vyčleňuje aj Európska únia.
Slovensko však čelí žalobe Európskej komisie vo veci ochrany biotopov hlucháňa hôrneho práve pre neschválenie programov starostlivosti o sedem zo spolu 12 CHVÚ, v ktorých sa nachádzajú biotopy tohto vtáčieho druhu. Pre celkové zlepšenie ochrany biotopov hlucháňa hôrneho sú podľa envirorezortu potrebné aj ďalšie systémové kroky, ktoré budú v CHVÚ prekrývajúcich sa s národnými parkmi riešené najmä prostredníctvom ich zonácie.
Národný zoznam území európskeho významu (ÚEV) tvorí 642 ÚEV, pričom s národnou sústavou chránených území sa prekrývajú v 83 percentách. Lokality boli určené pre 67 biotopov európskeho významu, 46 druhov rastlín a 89 druhov živočíchov európskeho významu. V prípade neplnenia záväzku na dostatočné vymedzenie lokalít, vedie Európska komisia voči členským štátom konanie vo veci porušenia povinností vyplývajúcich zo smernice o ochrane biotopov, čo je aktuálne prípad 12 krajín vrátane Slovenska. Európska komisia tak požaduje vymedziť nové lokality ÚEV. Envirorezort preto navrhol doplnenie národného zoznamu ÚEV o 97 lokalít s rozlohou 10 201 hektára, ktorý znamená zvýšenie súčasného podielu ÚEV na výmere Slovenska o 0,21 percenta, pričom celkové dopady na štátny rozpočet sú odhadnuté vo výške 13 708 eur na rok. Európska komisia očakáva v nasledujúcich týždňoch informácie o ďalších krokov pre odstránenie nedostatkov a opätovne posúdi dostatočnosť národného zoznamu ÚEV.
MŽP SR pripravuje do budúcna návrh nariadenia vlády, ktorým by sa doplnil zoznam území európskeho významu, vyhlásenie prírodnej rezervácie Devínska Kobyla a programy starostlivosti o CHVÚ. Pre aktuálne obdobie 2021 – 2027 boli náklady na realizáciu všetkých opatrení vyčíslené na 242,4 milióna eur ročne.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.