BBSK: ŽSR a HaZZ čaká cvičenie, vykoľají sa vlak, zvládnuť musia nehody aj oheň
Banská Bystrica 23. septembra (TASR) – V Banskobystrickom kraji (BBSK) sa v stredu (24.9.) uskutoční taktické cvičenie zamerané na riešenie mimoriadnych udalostí na železnici a likvidáciu ich následkov. TASR dnes o tom informovali hovorkyňa Železníc SR (ŽSR) Martina Pavliková a hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici Erik Piater. Ako obaja uviedli, taktické cvičenie Železnice 2014 je zamerané na skúšku súčinnosti vybraných jednotiek HaZZ a ŽSR spolu s ďalšími železničnými spoločnosťami. Je rozdelené do piatich samostatných udalostí na rôznych miestach BBSK. Súčasťou cvičenia je simulácia najzávažnejších situácií, aké na železnici môžu vzniknúť, ako vykoľajenie osobného vlaku v blízkosti tunela, nehody na nechránenom železničnom priecestí, únik nebezpečnej látky a motorovej nafty z nadzemnej nádrže a požiar prírodného prostredia v ťažko dostupnom teréne v blízkosti železničnej trate. Zasahovať bude aj záchranársky vrtuľník. Taktické cvičenie sa začína o 09.00 h vykoľajením osobného vlaku, pri ktorom zranenie utrpí 20 osôb, v blízkosti železničnej stanice Tisovec (Tisovecký tunel). Druhou simulovanou udalosťou od 11.00 h bude dopravná nehoda na nechránenom železničnom priecestí, kde dôjde k zrážke troch vozidiel, do ktorých následne narazí prichádzajúci vlak. Toto cvičenie sa uskutoční na nezabezpečenom železničnom priecestí v blízkosti maďarskej štátnej hranice a Fiľakova, v obci Biskupice. Na železničnej stanici v Brezne zasa od 12.00 h bude unikať z poškodeného plášťa cisterny odstavenej na koľaji amoniak. Udalosťou č. 4 má byť únik motorovej nafty z nadzemnej nádrže v objekte Rušňového depa Zvolen a jej následný požiar. Cvičenie sa začne o 14.30 h. Poslednou simulovanou udalosťou, naplánovanou od 16.45 h, je požiar prírodného prostredia v ťažko dostupnom teréne v blízkosti železničnej trate Hronská Dúbrava – Horná Štubňa, v katastrálnom území obce Jastrabá. ekc ed
Odporúčané články
Ako prepravca informoval na sociálnej sieti, od soboty 13. decembra prestane autobusová linka 34 zachádzať na zastávku OC Optima – dolný vstup.
Metropolou východu bežali Mikuláši, pomohli dobrej veci. Nesúťažný, štyri kilometre dlhý charitatívny beh centrom Košíc sa tento rok konal v nedeľu 7. decembra podvečer.
Zásah elektrinou a štvormetrový pád. Podľa zverejnených informácií pracoval muž na streche vagóna v Kysaku. Zasahovala záchranka aj vrtuľník.