BRATISLAVA: Na Hviezdoslavovom námestí sa tancovalo za mier a lepší svet
Bratislava 21. septembra (TASR) – Pri príležitosti Medzinárodného dňa mieru (21.9.) sa dnes roztancovalo celé Hviezdoslavovo námestie v Bratislave. Konalo sa tu podujatie Lepší svet pre všetkých, na ktorom sa predstavili profesionálni i mentálne znevýhodnení tanečníci. Na pódiu vystúpili klienti s mentálnym postihnutím neziskovej organizácie Lepší svet a viaceré tanečné skupiny, ako napríklad Street Dance Academy, El Moro-Renáta Gitana, Tango Club Granada či tanečné školy Bralen a Elledance. Spoločne tancovali za mier na celom svete a pridať sa mohli aj okoloidúci. Okrem kultúrneho programu si mohli návštevníci pozrieť aj výstavu plagátov s mierovou tematikou, ktorú si pripravili mentálne znevýhodnení ľudia v rámci arteterapie. Riaditeľ neziskovej organizácie Lepší svet Dušan Mikulec pre TASR povedal, že cieľom podujatia bola okrem mierového odkazu aj snaha upozorniť na to, že zdravá spoločnosť buduje pre mentálne postihnutých ľudí lepší svet. Tí sú podľa neho veľmi zraniteľní a neuvedomujú si konflikty bežných ľudí. “Ak by tu nastal nejaký vojnový konflikt, nevedeli by, kde majú utekať, kde sa skryť, lebo by mnohým veciam nerozumeli. Už teraz však vedia, že vojna je zlá,” povedal. gru vs
Odporúčané články
V Košiciach ukladajú na posledný odpočinok rómskeho kráľa Róberta Botoša. Skonal v nedeľu 15. februára. O jeho úmrtí informovalo Združenie obcí Jekhethane. Ako uviedlo, Botoš bol prvý košický a posledný oficiálne korunovaný rómsky kráľ strednej Európy.
Život Matúša Kotľára (40) sa dramaticky zmenil po narodení druhého dieťaťa. Jeho partnerka trpela na ťažkú popôrodnú psychózu a rodinu opustila. Matúš sa tak stal otcom samoživiteľom. Deti musel často brávať so sebou do práce na poľnohospodárske družstvo, pretože ich nemal u koho nechať. Doteraz žili v sociálnom zariadení vo Varhaňovciach, ktoré rodine nedokázalo ponúknuť priestor na skutočný rozvoj. Deti vyrastali v segregovanom školskom prostredí, ktoré im neposkytovalo dostatočné podmienky pre plnohodnotný vzdelávací a sociálny rozvoj a otec mal v odľahlej lokalite obmedzené možnosti nájsť si stabilnú prácu.
Hlavnú ulicu čaká najväčšia rekonštrukcia od čias primátora Rudolfa Schustera. Zajtra (t.j. 17. 2.) sa na Hlavnej ulici začnú prípravné práce a ohradenie staveniska súvisiace s projektom Obnovy národnej kultúrnej pamiatky – Archeologické múzeum Dolná brána. Stavebné práce v hodnote 2,7 milióna eur bude mať počas nasledujúcich ôsmich mesiacov na starosti spoločnosť Betpres.