BRATISLAVA: V komunitnej záhrade na Sasinkovej ulici bude hotel pre hmyz
Bratislava 27. septembra (TASR) – V komunitnej záhrade na Sasinkovej ulici v Bratislave dnes predpoludním začali dobrovoľníci Greenpeace Slovensko stavať hotel pre hmyz. Ide o jednu z aktivít, ktoré sú súčasťou Dní dobrovoľníctva na Slovensku. “Hotel pre hmyz je útočisko pre samotársky žijúci hmyz, ktorý nežije v rojoch,” vysvetlila dobrovoľníčka Greenpeace Slovensko Alexandra Smolinská. “Jeho význam je aj v tom, aby sa hmyz nenasťahoval tam, kde ho nechceme mať,” dodala. Útočisko podľa jej slov budú v značnej miere využívať včely – samotárky. Hmyzí hotel v Starom Meste bude prvým takýmto verejným objektom v Bratislave. “Už dnes bude funkčný, aj keď možno ešte niektoré veci bude potrebné na ňom dokončiť v ďalších dňoch,” dodala Smolinská. Dobrovoľnícke aktivity dnes prebiehajú na celom Slovensku. Najviac aktivít je zameraných na čistenie, rekonštrukciu či oživenie verejných priestorov. Medzi dobrovoľníckymi aktivitami sa nájdu ale aj školenia prvej pomoci či spolupráca na akciách pre deti, seniorov i znevýhodnené skupiny. Dni dobrovoľníctva už po šiesty raz organizuje CARDO – Národné dobrovoľnícke centrum s cieľom spojiť všetkých dobrovoľníkov, organizácie a firmy na celoslovenskom podujatí. UPOZORNENIE: TASR vydáva k správe zvukový záznam a fotoreportáž em ed
Odporúčané články
Mesto Košice pripravuje pre obyvateľov mestskej časti Sídlisko KVP, ktorí si zakúpili parkovacie karty, formulár. Budú sa môcť rozhodnúť, či chcú posunúť začiatok platnosti parkovacej karty na 1. marec 2027, alebo chcú kartu zrušiť a vrátiť späť peniaze v plnej výške.
Hlavnú ulicu čaká najväčšia rekonštrukcia od čias primátora Rudolfa Schustera. Zajtra (t.j. 17. 2.) sa na Hlavnej ulici začnú prípravné práce a ohradenie staveniska súvisiace s projektom Obnovy národnej kultúrnej pamiatky – Archeologické múzeum Dolná brána. Stavebné práce v hodnote 2,7 milióna eur bude mať počas nasledujúcich ôsmich mesiacov na starosti spoločnosť Betpres.
Slovenská republika čelí novému konaniu zo strany Európskej komisie. Preverovať bude novelu zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ktorú parlament prijal 23. septembra 2025 po silnom politickom a mediálnom tlaku zo strany Najvyššieho kontrolného úradu a jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho. Slovensko môže za sporné ustanovenia zaplatiť pokutu aj v desiatkach až stovkách miliónov eur.