Cukrovkou trpí 7% obyvateľov Slovenska, počet pacientov každoročne narastá
Diabetes mellitus, známy ako cukrovka, patrí medzi závažné chronické ochorenia a je jedným z najväčších rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení. Odborníci upozorňujú, že počet pacientov s diabetom každoročne narastá, pričom prvotné príznaky pacient nemusí spoznať niekoľko rokov. V tlačovej správe na to upozornila Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Na Slovensku trpí diabetom takmer 350-tisíc ľudí v súčasnosti, čo predstavuje 7 % populácie Slovenska. „Predpokladá sa, že existuje ďalších 150-tisíc pacientov v nepoznanej, ale už jestvujúcej forme alebo v štádiu prediabetu, čo znamená, že je prítomná porucha glykémie nalačno alebo porucha tolerancie glukózy,“ približuje hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre diabetológiu Zbynek Schroner.
Väčšina diabetikov pri zistení diagnózy nepociťuje žiadne ťažkosti. Odhaduje sa pritom, že hyperglykémie máva pacient už 8 až 10 rokov predtým.
Prechodu z rizikového prediabetického štádia do klinického diabetu je možné predísť alebo ho oddialiť až v polovici prípadov zmenou životného štýlu. Lekári zároveň odporúčajú každému človeku po 45. roku života dať si vyšetriť hladinu krvného cukru aspoň raz za dva až tri roky.
Zdroj: SITA.sk su, dm
Odporúčané články

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová dnes odobrala Vladimírovi Lengvarskému (nom. OĽaNO) poverenie viesť Ministerstvo zdravotníctva SR a riadením rezortu poverila premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Dekrét o odňatí poverenia aj dekrét o poverení prevzal z rúk prezidentky Eduard Heger.

Od pondelka 6. marca dôjde k dočasnému zrušeniu zastávky Moldavská. Obmedzenie sa dotkne linky N3 a školského spoja 20. Dôvodom sú obmedzenia spojené s výstavbou novej haly pre údržbu električiek.

V rámci revitalizácie vstupu na Verejný cintorín v Košiciach pribudne na bývalej asfaltovej ploche 59 drevín, 29 z nich vysadia novým spôsobom.