Dramatická záchrana v Košiciach! Žena spadla do desaťmetrovej šachty
Vo štvrtok nadránom zasahovali všetky zložky integrovaného záchranného systému v areáli bývalej teplárne nad Popradskou ulicou v Košiciach. Išlo o prípad mladého človeka, ktorý si vyžiadal okamžitú a koordinovanú reakciu záchranných zložiek.

Záchranná akcia sa spustila po tom, ako bola v opustenej technickej šachte objavená 22-ročná žena. Hĺbka miesta, kam spadla, bola podľa odhadov približne desať metrov. Po nájdení zostávala nehybná a údajne s okolím nekomunikovala. Podľa portálu Korzár, na miesto udalosti boli vyslané viaceré zložky vrátane hasičov, polície a zdravotnej záchrannej služby. Hasiči zlanili do šachty, kde poskytli zranenej predlekársku pomoc, a po stabilizácii ju vytiahli na povrch pomocou špeciálnych nosidiel. Po vyslobodení bola pacientka odovzdaná posádke rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá ju transportovala do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
Polícia medzičasom začala trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví. Prípad je predmetom skráteného vyšetrovania a príslušné orgány preverujú okolnosti, za akých k pádu došlo. Zatiaľ nie je známe, čo žena v uzavretom areáli robila. Areál bývalej teplárne je dlhodobo známy ako miesto, kde sa zdržiavajú ľudia bez domova a mladí ľudia vyhľadávajúci netradičné zážitky. Lokalita je vyhľadávaná aj pre výhľady na mesto, no zároveň predstavuje riziko pre tých, ktorí do objektu vstupujú bez povolenia a dostatočnej opatrnosti.
Odporúčané články

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach začal 10. júla s rekonštrukciou priestorov hlavnej budovy. Stavebné práce súvisia s inštaláciou nového zariadenia magnetickej rezonancie (MRI). Podľa vedenia nemocnice potrvá modernizácia približne tri mesiace.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich na dočasnú výluku električkovej dopravy v mestskej časti Košice – Barca. Dôvodom je oprava električkovej trate v úseku medzi zastávkami VSS, križovatka a Socha Jána Pavla II.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.