Fontány v Košiciach postupne ožívajú. Kde všade ich nájdete?
Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach postupne spúšťa fontány, ktoré spravuje. Pre TASR to povedal hovorca SMsZ Peter Sasák s tým, že v tomto roku sprevádzkovali aj Malú fontánu v Mestskom parku.
Tradične ako prvé spúšťajú fontány na Hlavnej ulici, ku ktorým sa postupne pripájajú fontány v centrálnej zóne. V druhom májovom týždni spustia aj fontány na sídliskách. Ako pripomenul, fontány zvyknú odomykať 1. mája, no tohtoročnú sezónu fontán začali z dôvodu prezidentskej návštevy Košíc o niekoľko dní skôr, keď spustili Dynamickú fontánu, známu ako hrajúcu, a fontánu v Južnom parku pri Kaplnke sv. Michala. Fontány by mali byť zazimované podľa počasia približne v októbri.
Všetky fontány prechádzajú počas predsezónneho obdobia údržbou a čistením. Náročnosť prípravy fontány na sezónu podľa Sasáka závisí od druhu využitej technológie. „Väčšina činností sa vykonáva mimo zvedavých pohľadov okoloidúcich, pod zemou v technických miestnostiach a šachtách. Základnými činnosťami sú čistenie jednotlivých dielov a dýz od vodného kameňa. Pri fontánach, ktoré využívajú pieskovú filtráciu, dochádza k výmene náplne filtrov. Kontroluje sa tesnosť spojov, potrubí aj telies a bazénov fontán,“ vysvetlil s tým, že pravidelne vykonávajú aj revíziu elektrického systému fontán.
Čo sa týka Malej fontány, aby ju mohli uviesť do funkčného stavu, dostala nové čerpadlo a vybudovali jej systém cirkulácie vody. Podľa jeho slov ide o jednu z fontán s najmodernejšou technológiou, vďaka čomu bude jej prevádzka efektívnejšia a ekonomickejšia. V aktuálnom roku SMsZ plánuje aj obnovu technologickej časti Dynamickej fontány a koncom uplynulého mesiaca ukončili práce na modernizácii ovládacích a napájacích káblov Plávajúcej fontány.
V Košiciach je viacero fontán, pod SMsZ patrí 16 funkčných a päť nefunkčných. „Južný potôčik na Hlavnej ulici je mimo prevádzky z dôvodu obnovy archeologického komplexu Dolná brána a bude opäť uvedený do prevádzky po sanácii nosnej stropnej platne,“ doplnil Sasák.
Zdroj: (TASR, sem mac)
Odporúčané články
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.