Hlavu dole! Na Kováčskej pribudli spomienkové kamene, ktorých význam by ste mali poznať
Po Kováčskej ulici v Košiciach prejde denne množstvo ľudí. Len málokto však vie, že práve v dome na Kováčskej 21 žila rodina, ktorá bola počas druhej svetovej vojny násilne deportovaná do koncentračného tábora. Od štvrtka (14. 9.) zdobia ulicu kamene, ktorými si mesto pripomína pamiatku rodiny Nyiszli.

Rodina Nyiszli
Spomienkové kamene boli slávnostne osadené vo štvrtok (14. 9.) pred budovou na Kováčskej ulici 21 a majú pripomínať smutný osud troch členov rodiny Nyiszli, ktorí boli počas druhej svetovej vojny násilne deportovaní do koncentračného tábora. Ako uvádza mesto Košice na svojej sociálnej sieti, slávnostného osadenia sa zúčastnili predstavitelia mesta, predstavitelia židovskej náboženskej obce a Múzea holokaustu v Seredi, ale aj rodina preživších.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Spišskej Novej Vsi si “Kameňmi zmiznutých” pripomenú obete holokaustu
Práve v dome na Kováčskej ulici 21 žila rodina Nyiszli, ktorá sa v období vojny previnila iba tým, že bola židovského pôvodu. Mama a dve deti boli násilne odvlečené do tábora smrti, odkiaľ sa živá vrátila iba jedna z dcér. Osadené mosadzné tabule tak budú pripomínať smutný osud, ktorý postihol Máriu (1893), Viktora (1922) a Martu Nyiszli (1913).










Kamene zmiznutých Stolpersteine
Stolpersteine je kameň s mosadznou tabuľkou s rozmermi 10×10 cm. Je na nej uvedené meno obete, dátum narodenia a osud – zatknutie, deportácia či miesto zavraždenia. Autorom projektu je nemecký umelec z Kolína nad Rýnom, Gunter Demnig, ktorý s projektom začal v roku 1996. Od vtedy bolo uložených už viac než 100-tisíc kameňov v 27 krajinách v Európe.
,,Stolpersteine je pamätný kameň – mosadzná kocka, ktorá pripomína obete holokaustu. Osádza sa pred dom, ktorý si obeť naposledy slobodne vybrala ako svoj domov,” objasňuje mesto. Význam kameňov je jednoduchý. Chodec si pri každodennom pohybe po ulici spomenie na osud obete, a tak sa do budúcna vyvaruje opakovaniu zločinu. Takisto sa pri pohľade na zem klania pred obeťou.
Galéria
Stolpersteine v Spišskej Novej Vsi
Dva pamätné kamene na Zimnej ulici v Spišskej Novej Vsi boli osadené 9. septembra. Pripomínajú vdovu Etelu Zinnerovú, rodenú Friedovú, a jej syna. Vo veku 65 rokov bola deportovaná v máji 1942 v rodinnom transporte zo Spišskej Novej Vsi do geta v Izbici v Lublinskej oblasti, kde bola zavraždená. Jej syn Dezider Zinner bol internovaný v Ilave a 26. marca 1942 deportovaný v prvom mužskom transporte zo Slovenska, ktorý bol vypravený zo Žiliny. Zahynul v Lublinskej oblasti, kde bol zavraždený v roku 1943.
VIAC K TÉME: Prvé kamene v rámci projektu Stolpersteiene na Spiši
Jeho manželka Alica sa so 6-ročným synom Petrom podľa jej slov zachránila v bunkri v takzvanej Židovskej dolke na Klauzoch v Slovenskom raji. Ukrývali sa tam od septembra 1944 do februára 1945 spolu s ďalšími desiatimi prenasledovanými židovskými obyvateľmi z rodiny Lichtensteinovcov, Weiszovcov, Braunovcov a Bednárovcov.

Zdroj: SITA (fa)/NM
Odporúčané články

Zmodernizovaná električková trať na sídlisko Nad jazerom, nákup 10 nových električiek spolu s modernizáciou ďalších deviatich, 41 nových elektrobusov a CNG autobusov, nové depá pre električky a elektrobusy, ďalších 13 zmodernizovaných autobusových zastávok spolu s elektronickými informačnými tabuľami s online odchodmi spojov.

Žiak Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej 1 Sebastián Žiga bol súčasťou slovenskej reprezentácie na majstrovstvách GAMMA WORLD MMA 2025 v Brazílii. V jeho športových úspechoch ho podporuje rodina, škola a finančne aj široká verejnosť.

Žiaci z 34 základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice si dnes prevzali koncoročné vysvedčenia. V tomto školskom roku navštevovalo základné školy v meste 17 188 žiakov, z čoho bolo 335 odídencov z Ukrajiny. Naposledy dnes svojich spolužiakov v školských laviciach videlo 1 586 deviatakov, ktorí v septembri nastúpia na stredné školy. V materských školách sa do výchovno-vzdelávacieho procesu najmä hravou formou zapojilo 5 630 detí. Päť základných umeleckých škôl (ZUŠ) rozvíjalo talent 4171 žiakov a jazykové školy učili 1 057 poslucháčov.