Košičania majú zmätok v triedení BIO odpadu. Ako to robiť správne?
Mesto Košice v januári 2023 spustilo v spolupráci so spoločnosťou KOSIT zber kuchynského odpadu zo všetkých domácností v meste. Objavilo sa však niekoľko verzií, ako takýto odpad separovať, čo spôsobilo u Košičanov zmätok.
Na tento účel vytvoril KOSIT infografiku, ktorá podrobne vysvetľuje, aký odpad patrí do zberných nádob a aký naopak nie. Obyvatelia Košíc si ale všimli, že existuje niekoľko rôznych verzií, a pokyny na správnu separáciu sa v nich líšia. Informácie sa líšia na plagáte na stránke KOSIT (foto 1), v mestských novinách (foto 2) a v kalendári triedeného zberu pre rodinné domy na rok 2023 (foto 3). Ktorá infografika je teda správna a ako správne separovať odpad?
Na tento podnet sa naša redakcia spojila priamo so spoločnosťou KOSIT a opýtali sme sa ich, podľa čoho sa majú Košičania riadiť, aby najlepšie dodržiavali všetky zásady separovania BIO kuchynského odpadu. „Čo sa týka grafiky, tá bola upravovaná na základe často kladených otázok po reálnom spustení zberu,” informovala marketingovová špecialistka Kečkéšová. So spustením projektu prišli aj zmeny, aby sa zabezpečil čo najlepší a najefektívnejší zber. Okrem toho ešte pred úplným spustením zberu kuchynského BIO odpadu v Košiciach bežal od júla 2021 pilotný projekt, vďaka ktorému spoločnosť zisťovala a následne upravovala pokyny. Na rozdiely v plagátoch hovorkyňa vysvetľuje, že „predchádzajúce materiály boli pripravované ešte pred koncom roka.”
Spoločnosť KOSIT upozorňuje, že aktuálnu verziu infografiky a pokynov na správne separovanie obyvatelia vždy nájdu na stránke spoločnosti KOSIT.
(SK)
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.