Košice chcú odstrániť komunistické symboly z Pamätníka sovietskych vojakov
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Podľa medializovaných informacií Pravda, diskusia o osude pamätníka bola oživená kritizovaným reštaurovaním plastických prvkov a kamenných tabúľ, ktoré obsahujú symboly komunistického režimu. Poslanci považujú obnovovanie týchto symbolov za nevhodné, najmä v súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine. „Treba, aby počuli aj v Bratislave, aj na veľvyslanectve, že občania tohto mesta, ktorých zastupujeme, majú záujem, aby sa tento problém vyriešil,“ uviedla poslankyňa Ľubica Blaškovičová, ktorá patrí medzi signatárov návrhu.
Pamätník je oficiálne evidovaný ako Pomník padlým v druhej svetovej vojne – sovietski vojaci. Má štatút národnej kultúrnej pamiatky aj vojnového hrobu. Ministerstvo vnútra SR poskytlo mestu 11 100 eur na reštaurátorské práce, pričom 20 percent nákladov znášalo mesto Košice. Primátor Polaček označil načasovanie reštaurovania za nešťastné a verejne sa ospravedlnil za rozhodnutie osadiť symboly tesne pred spomienkovými udalosťami ku 35. výročiu Nežnej revolúcie. Zároveň zdôraznil, že na tento pamätník sa zákon zakazujúci používanie symbolov komunizmu nevzťahuje, a preto je potrebné nájsť spoločensky aj právne prijateľné riešenie.
Kosák a kladivo na pamätníku vyvolávali kritiku už v minulosti. Aktivisti opakovane poukazovali na to, že ide o propagáciu komunistického režimu, a v niektorých prípadoch tieto symboly odstránili. O súvisiacich kauzách rozhodovali slovenské súdy. Mestské zastupiteľstvo zdôraznilo, že problém treba vyriešiť nielen na lokálnej, ale aj na celonárodnej úrovni v spolupráci so štátom a diplomatickými inštitúciami.
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Z dôvodu výkopových prác na ulici Široká v MČ Kavečany dochádza od utorka 22. októbra 2024 do ukončenia prác k obmedzeniam premávky autobusovej linky 29.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.