Krematórium prejde kompletnou revitalizáciou. Môžete o nej rozhodnúť aj vy
Na streche krematória v Košiciach už od polovice októbra minulého roka prebieha rekonštrukcia jej havarijného stavu. S rekonštrukciou sa začalo po tom, ako sa v apríli v exteriéri prepadla časť výstuže strechy pri hlavnom vchode do krematória.

“V januári sa pri demontáži obvodového plášťa v hlavnej sále zistilo, že panely, z ktorých sú steny vytvorené, sú nesprávne zakotvené. Ako na kontrolnom dni skonštatovali zástupcovia mesta a zhotoviteľa, stavebné práce pokračujú podľa platného harmonogramu prác,” uviedlo na sociálnej sieti mesto Košice a dodalo, že stav prác sa aktuálne nachádza približne v polovici.
Revitalizáciou prejde celý areál
Vďaka rekonštrukcii sa z krematória opäť stane bezpečné a dôstojné miesto poslednej rozlúčky. O smerovaní rozvoja krematória na nasledujúce roky môžu rozhodnúť aj obyvatelia mesta Košice vyplnením dotazníka, ktorý spustila Správa mestskej zelene v Košiciach v spolupráci s východným pobrežím. Hlasovať môžete o revitalizácii Krematória mesta Košice a jeho verejných priestoroch (urnový háj, rozptylová lúka, prírodný cintorín).
Aktuálne Správa mestskej zelene rekonštruuje havarijný stav hlavnej budovy, avšak revitalizáciou by mal podľa mesta Košice prejsť aj celý areál. Taktiež by ňou mali prejsť aj služby, ktoré krematórium ponúka.
Kremácie pokračujú
Aj napriek prebiehajúcej revitalizácii a rekonštrukcii strechy, sa kremácie vykonávajú naďalej. Výnimkou sú však verejné obrady, ktoré sa aktuálne nevykonávajú. K opätovnému vykonávaniu smútočných obradov by mohlo dôjsť v druhej polovici júla.








(ZL)
Odporúčané články

Hasiči v Košickom kraji zasahovali počas víkendu pri desiatich dopravných nehodách. Ako na sociálnej sieti uviedol Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) Košického kraja, ide o nehody, ktoré sa stali od piatkového popoludnia (20. júna) do pondelkového rána (23. júna).

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Jedna z najvýznamnejších investícií do cestnej infraštruktúry na východnom Slovensku sa blíži k dokončeniu. Obchvat Košíc, konkrétne druhú etapu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom odovzdať do užívania ešte v tomto roku. S aktuálnou fázou výstavby však súvisia aj dočasné dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú najmä cesty R4 pri križovatke Kechnec.