Na čo slúžia hnedé nádoby a čo do nich patrí? Kosit spustil pilotný program BRKO

Spoločnosť Kosit realizuje pilotný projekt BRKO, teda separovanie kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu. S projektom začali už minulý rok 1. júla v lokalite Nová Terasa. Cieľom tohto projektu je získať čo najviac praktických skúseností predtým, ako bude zber v Košiciach spustený celoplošne.
“Obyvatelia bytových domov odpad z kuchyne ukladajú do spoločnej zbernej nádoby v objeme 240 litrov, ktorá je dostupná v každom stanovišti zberných nádob v lokalite. Obyvateľom rodinných domčekov slúži na zber vlastná 30 litrová nádoba. Aktuálna frekvencia zberu je 1x týždenne a priemerne je po jednom zbere na ďalšie zhodnotenie odvezených 700 kg kuchynského bio odpadu,” uviedla Slavomíra Brzová, hovorkyňa spoločnosti Kosit.




>>> VIAC FOTO V GALÉRII <<<
Od 1. januára 2021 ukladá zákon všetkým slovenským samosprávam povinnosť triediť biologicky rozložiteľný odpad z domácností. Počas prvých šiestich mesiacov mali samosprávy možnosť systém zberu dolaďovať, avšak od 1. júla 2021 už musel fungovať naplno. “Na mesto Košice sa v rámci platnej legislatívy vzťahuje dvojročná výnimka kvôli zhodnocovaniu odpadu v Zariadení na energetické využitie odpadov (ZEVO),” uvádza Brzová. Povinnosť zbierať kuchynský odpad z domácnosti bude v Košiciach v plnom rozsahu platný od 1. januára 2023.
Cieľom tejto legislatívy je odklonenie biologického zo skládok a to cestou jeho samostatného zberu a následného zhodnotenia v kompostárňach či bioplynových staniciach. Podľa informácií, ktoré uviedla Slavomíra Brzová, kuchynský biologicky rozložiteľný odpad tvorí až pätinu zmesového komunálneho odpadu. V mestách sa to môže vyšplhať až na 40%.
Na zber kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu slúžia hnedé nádoby, do ktorých by mali obyvatelia vyhadzovať napríklad zvyšky ovocia a zeleniny, zvyšky vareného jedla, staré pečivo a chlieb, potraviny po dátume spotreby, čajové vrecká, kávovú usadeninu, škrupiny z vajíčok a orechov či zvyšky izbových rastlín. Potraviny sa však nevyhadzujú s obalmi. Do hnedých nádob by ste nemali vyhadzovať ani jedlé oleje a tuky, ktoré sa zbierajú samostatne.
(ZL)
Galéria
Odporúčané články

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od mimoriadnej situácie ohľadom SLAK po zmeny v doprave. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

V mestskej časti Košice Západ začali s výmenou stožiarov verejného osvetlenia. Pôvodné stožiare budú meniť na uliciach Slobody a Ružínska. Ako informovalo mesto Košice, v najbližších dňoch budú vykonávané zemné práce a výkopy na nové stožiare na ulici Slobody.

Košický klub sa pokúsi presadiť nové usporiadanie mestských častí (MČ) v Košiciach. Ako uviedol mestský poslanec Dominik Babušík, pripravené sú dva návrhy. Prvý hovorí o tom, ako sa zmenia katastrálne územia a dôjde k novému usporiadaniu MČ. Územia jednotlivých mestských častí by sa mali spojiť do nových. Druhý návrh sa týka napríklad samotných kompetencií.