Odborníci UNLP odporúčajú očkovanie aj pre tehotné ženy po prvom trimestri
Odborníci Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice odporúčajú budúcim mamičkám, aby sa nebáli očkovania proti COVID-19. Okrem prvého trimestra je podľa nich očkovanie vhodné pre všetky ženy v očakávaní. Ochráni ich pred vážnym zdravotným stavom počas tehotenstva, ktorý môže spôsobiť práve COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.
Ohrozené rodičky
Hospitalizácia rodičiek s ochorením COVID-19 v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice už nie je žiadnou výnimkou. Niektoré museli podstúpiť infektologickú liečbu vysokoprietokovým kyslíkom. Zaznamenali dokonca prípady tehotných na umelej pľúcnej ventilácii. Riešením je vakcinácia, ktorá je bezpečná pred aj počas tehotenstva. Tehotná žena má vyššiu pravdepodobnosť závažnejšieho priebehu infekcie. Mnohé totiž zápasia s tehotenskou obezitou, cukrovkou či vysokým krvným tlakom.
Kedy odporúčajú odborníci vakcináciu
Prvé tri mesiace tehotenstva sú najrizikovejšie, vtedy sa neodporúča ani vakcinácia proti COVID-19, zvyšok tehotenstva je však pre očkovanie bezpečný. V prvom trimestri je možné očkovať len rizikovú pacientku s pridruženou diagnózou po konzultácii s odborníkom. Za dva roky boja s pandémiou už existujú dôveryhodné dáta, ktoré poukazujú na zníženie závažného priebehu infekcie, a v tom je benefit očkovania. „Vakcináciu proti COVID-19 v gravidite jednoznačne odporúčame, a to aj pre dojčiace ženy, ako aj tie, ktoré plánujú otehotnieť, pretože do tehotenstva vstúpia už s určitým imunitným statusom,“ vysvetľuje Urdzík.
Ak je mamička pozitívna
Od začiatku pandémie pôrodníci v UNLP pomohli na svet 73 novorodencom, ktorých mamičky mali pozitívny odpoved na koronavírus. Aj mamička, ktorá sa nakazila koronavírusom krátko pred pôrodom, môže dojčiť. „Materským mliekom sa koronavírus neprenáša. Mamička ale musí dodržiavať prísnejšiu hygienu, často si umývať ruky, dodržať odstup od dieťatka a nosiť rúško. Ak má mamka infekčné príznaky, teploty a kašeľ, do času, kým príznaky nepominú, sa žiaľ, na krátky čas od dieťatka oddelí, ale presne stanovením cyklu replikácie vírusov už dnes vieme, kedy môže mamička opäť bezpečne dojčiť,“ dodal primár Neonatologického oddelenia UNLP Peter Krcho.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.