Petícia za odstránenie komunistických symbolov na Námestí osloboditeľov bola ukončená
Petícia za odstránenie komunistických symbolov na Námestí osloboditeľov bola ukončená. Podpísalo ju takmer 3 300 občanov (k 25. januáru). Petícia bežala na webe a vyvrcholila 19. januára, teda v deň 80. výročia oslobodenia Košíc. Občania podpísaní pod petíciou požadujú od mesta, aby podniklo kroky vedúce k odstráneniu kosákov a kladív z pamätníka.
Tento krok zdôvodnili štyrmi hlavnými dôvodmi. Ide o odsúdenie komunistického režimu, ktorý je podľa zákona označený za „zločinecký, nemorálny a protiprávny”. Organizátori petície považujú symboly na pomníku za propagáciu komunizmu a argumentujú, že je to v rozpore so základnými hodnotami demokratickej spoločnosti. Za nevhodné považujú i umiestnenie symbolov totality vo verejnom priestore, poukazujú na to, že Námestie osloboditeľov je jeden z najvýznamnejších verejných priestorov v metropole východu. „Hoci pamätník pripomína oslobodenie Košíc Červenou armádou, je potrebné zdôrazniť, že následne nastalo obdobie sovietskej nadvlády a potláčania slobody. Symboly komunizmu na pamätníku môžu byť vnímané ako skreslenie historickej pravdy a neprimerané oslavovanie totalitnej ideológie,“ uvádzajú ďalší dôvod.
Poukázali aj na príklady z iných krajín, ktoré takéto symboly odstránili z verejných priestorov, čím dali najavo odmietnutie totalitnej minulosti. „Sme presvedčení, že tento krok prispeje k očisteniu verejného priestoru od symbolov totalitných režimov, k posilneniu demokratického charakteru Slovenska a k dôstojnému zachovaniu pamiatky obetí druhej svetovej vojny,“ uviedli.
Diskusiu okolo pomníka na jeseň minulého roka rozprúdila oprava poškodených plastických prvkov, kosákov a kladív, ktoré sa v minulosti stali terčom vandalizmu. Opravy boli realizované krátko pred 35. výročím Nežnej revolúcie, v rámci nich boli zreštaurované plastické prvky i kamenné tabule na pomníku. Celková čiastka určená na práce bola skoro 14-tisíc eur. Financovanie bolo zabezpečené najmä z prostriedkov Ministerstva vnútra SR, išlo o sumu vyše 11-tisíc eur. Samotné mesto poskytlo na opravu 20 percent predpokladaných výdavkov, čiže necelých 2 800 eur. Počas vianočných sviatkov čelil pomník vandalom opäť. Na sociálnych sieťach sa vtedy objavilo video, na ktorom neznáma osoba poškodzovala kosáky a kladivá. „V uvedenom prípade vedie vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach trestné stíhanie pre trestný čin poškodzovanie cudzej veci. Vo vzájomnej spolupráci sú vykonávané operatívne previerky zamerané na zabezpečenie a následné vyhodnotenie relevantných dôkazov a takých skutočnosti, ktoré by mohli prispieť k stotožneniu páchateľa trestného činu a oprávňovali by vyšetrovateľa vzniesť obvinenie konkrétnej osobe, ktoré vzhľadom na štádium vedeného vyšetrovania toho času nie je možné konkretizovať,” uviedla v druhej polovici januára pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.
Predmetný pomník má štatút vojnového hrobu, a teda podlieha zákonu o vojnových hroboch, okrem iného je aj národnou kultúrnou pamiatkou. Jeho majiteľom je mesto, no spravuje ho Správa mestskej zelene. Problematike pomníka sa počas jedného z posledných rokovaní mestského zastupiteľstva venovali aj košickí mestskí poslanci. Uzniesli sa vtedy na tom, že primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) má preskúmať možnosti mesta Košice v súvislosti s premiestnením alebo odstránením Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci na Námestí osloboditeľov. Do času realizácie je prioritou trvale odstrániť komunistické symboly z pomníka. „Odborné referáty v spolupráci s Archívom mesta Košice, Krajským pamiatkovým úradom a ďalšími štátnymi orgánmi pracujú na vypracovaní odbornej analýzy, o ktorú primátora uznesením požiadali poslanci mestského zastupiteľstva,” uviedlo v tejto súvislosti mesto Košice pre agentúru SITA, doplnilo, že keď bude dokument pripravený, o záveroch budú informovať ako poslancov, tak aj verejnosť.
Zdroj:(SITA,kl)
Odporúčané články
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) prišiel do Košíc, s primátorom mesta Jaroslavom Polačekom (nezávislý) rokovali na tému štátom podporovaného bývania. Premiér bol informovaný o realizácii projektu výstavby nájomných bytov v Košiciach. Na tlačovej besede po rokovaní mesto aj investora ubezpečil, že vláda za výstavbou nájomných bytov stojí. Prízvukoval tiež, že takýto projekt sa nedá realizovať samostatne a je naň potrebná spolupráca vlády, mesta aj investora.
V kultúrno-spoločenskom centre Átrium klub v Zuzkinom parku 4 sa uskutoční výstava s názvom Kroje v pohybe, ktorá predstaví krásu slovenských krojov prostredníctvom dynamických obrazov zachytávajúcich pohyb ľudových tancov.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) informuje cestujúcich, že od soboty, 4. januára 2025, sa obnovuje premávka autobusovej linky číslo 29.