Prekliate miesta Košíc, tu by ste noc stráviť nechceli
Popraveniská zdrojom strachu
Ľudí popravovali v miestach terajšej ulice Komenského, pri kamennom stĺpe starej košickej radnice a ženy boli topené v rieke Hornád. Mestské popravenisko bolo na Šibennej hore, v súčasnosti je na ňom postavené sídlisko Železníky. Posledná poprava je datovaná do 30. rokov 19. storočia, jednalo sa o popravy, ktoré boli verdiktom sudcov, teda akýmsi spôsobom legálne.
Ťahanovce uvádzajú, že popravy nyilašovcov pripravili o život nie viac ako sto ľudí. Popravy vykonávali v areály Gajdových kúpeľov a v lesoch okolia Chvalabohu. V období druhej svetovej vojny tak nyilašovci postrieľali v Čermeľskom údolí zhruba 50 ľudí. Piateho januára 1945 verejne obesili 12 ľudí na Hlavnej ulici v Košiciach. Paradoxne o 12 dní neskôr, 17. januára, zastrelili ďalších 17 ľudí pri Ťahanovskom tuneli. V škole na Kováčskej
Obecná kronika bývalej samostatnej obce Ťahanovce uvádza prvé popravy nyilašovcov v areáli Gajdových kúpeľov, v takzvanej Štofkovej záhrade. Najprv tu nyilašovci popravili desať osôb a potom dvakrát po tri osoby. V lese blízko Chvalabohu zastrelili desiatich vojenských zbehov, ktorých zlapali pri razii v mestskej časti Džungľa. Na prelome rokov 1944 – 1945 postrieľali nyilašovci v Čermeľskom údolí okolo polstovky ľudí.
V týchto miestach niektorí spomínajú na hlasy a chlad, ktorý náhle ucítili.
Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Obyvatelia mesta Košice si v piatok 8. novembra nevybavia úradné záležitosti na Magistráte mesta Košice na Triede SNP 48/A. Magistrát bude totiž z dôvodu plánovaného celodenného výpadku elektrickej energie zatvorený pre verejnosť.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.