Projekt “Aj my sme tu doma” má zvýšiť povedomie o národnostnej a etnickej rôznorodosti mesta Košice
Zámerom tohto projektu Knižnice pre mládež mesta Košice je ponúknuť čitateľom aktivity zamerané na zvýšenie povedomia o rôznorodosti národnostného a etnického charakteru mesta Košice, známeho ako mesta tolerancie.
Mesto Košice je historicky predurčené k vzájomnému spolužitiu zmiešaných národností, náboženských vyznaní a presvedčení a je známe prívlastkom mesto tolerancie. Podčiarkuje to skutočnosť, že v roku 2006 mesto prijalo Deklaráciu o národnostnej tolerancii a znášanlivosti v meste.
Základnými výstupmi projektu Aj my sme tu doma budú podujatia a aktivity, ktorých cieľom je eliminácia stereotypov, odbúravanie intolerancie voči príslušníkom národnostných menšín, potláčanie antisemitizmu a xenofóbie, najmä v radoch mládeže. „Pri realizácii chceme využiť kultúrny potenciál v jeho hmotnej i nehmotnej podobe, na ktorý je mesto Košice naozaj bohaté. Konkrétne pripravujeme a reálne sme už aj spustili komentované prehliadky realizované pod názvom Jedno mesto – viac príbehov,“ hovorí o zámeroch projektu Ján Šimko vedúci knižnično-informačných služieb Knižnice pre mládež mesta Košice. „Chceme takto viac priblížiť ako tradície a kultúru jednotlivých národností s ich špecifikami a zvláštnosťami, tak architektonické a kultúrne pamiatky ako sú synagógy, lokalita Malá Praha, mestské paláce miestnej šľachty. Predstavíme tiež osobnosti akými boli Feld, Horovitz, Márai, Kazinci, Polák či Hemerka.“
A keďže práca s knihou je neoddeliteľnou súčasťou činnosti knižnice, edukačné prehliadky knižnica doplní výstavou literárnych diel venovaných maďarskej, židovskej, českej a rómskej kultúre v pobočke LitPark „Projektu sme sa navyše rozhodli dať i trvalú udržateľnosť, preto pracujeme na vytvorení série audiovizuálneho dokumentu s názvom Na návšteve …, ktorému dáme veľmi prístupnú, neformálnu podobu. Štyri diely dokumentu majú priblížiť špecifiká, tradície a kultúru cez životy príslušníkov rôznych národnostných menšín s orientáciou na mesto Košice.“ Na realizácii projektu sa budú podieľať príslušníci z radov národnostných menšín a všetky aktivity sú vhodné ako pre mládež, tak pre dospelú populáciu obyvateľov mesta a regiónu. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
Zdroj: (Knižnica pre mládež mesta Košice)
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.