Projekt “Aj my sme tu doma” má zvýšiť povedomie o národnostnej a etnickej rôznorodosti mesta Košice
Zámerom tohto projektu Knižnice pre mládež mesta Košice je ponúknuť čitateľom aktivity zamerané na zvýšenie povedomia o rôznorodosti národnostného a etnického charakteru mesta Košice, známeho ako mesta tolerancie.
Mesto Košice je historicky predurčené k vzájomnému spolužitiu zmiešaných národností, náboženských vyznaní a presvedčení a je známe prívlastkom mesto tolerancie. Podčiarkuje to skutočnosť, že v roku 2006 mesto prijalo Deklaráciu o národnostnej tolerancii a znášanlivosti v meste.
Základnými výstupmi projektu Aj my sme tu doma budú podujatia a aktivity, ktorých cieľom je eliminácia stereotypov, odbúravanie intolerancie voči príslušníkom národnostných menšín, potláčanie antisemitizmu a xenofóbie, najmä v radoch mládeže. „Pri realizácii chceme využiť kultúrny potenciál v jeho hmotnej i nehmotnej podobe, na ktorý je mesto Košice naozaj bohaté. Konkrétne pripravujeme a reálne sme už aj spustili komentované prehliadky realizované pod názvom Jedno mesto – viac príbehov,“ hovorí o zámeroch projektu Ján Šimko vedúci knižnično-informačných služieb Knižnice pre mládež mesta Košice. „Chceme takto viac priblížiť ako tradície a kultúru jednotlivých národností s ich špecifikami a zvláštnosťami, tak architektonické a kultúrne pamiatky ako sú synagógy, lokalita Malá Praha, mestské paláce miestnej šľachty. Predstavíme tiež osobnosti akými boli Feld, Horovitz, Márai, Kazinci, Polák či Hemerka.“
A keďže práca s knihou je neoddeliteľnou súčasťou činnosti knižnice, edukačné prehliadky knižnica doplní výstavou literárnych diel venovaných maďarskej, židovskej, českej a rómskej kultúre v pobočke LitPark „Projektu sme sa navyše rozhodli dať i trvalú udržateľnosť, preto pracujeme na vytvorení série audiovizuálneho dokumentu s názvom Na návšteve …, ktorému dáme veľmi prístupnú, neformálnu podobu. Štyri diely dokumentu majú priblížiť špecifiká, tradície a kultúru cez životy príslušníkov rôznych národnostných menšín s orientáciou na mesto Košice.“ Na realizácii projektu sa budú podieľať príslušníci z radov národnostných menšín a všetky aktivity sú vhodné ako pre mládež, tak pre dospelú populáciu obyvateľov mesta a regiónu. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
Zdroj: (Knižnica pre mládež mesta Košice)
Odporúčané články
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Dobrá správa pre vodičov v Košiciach! Na Ceste na Bankov, ktorá bola v uplynulých mesiacoch čiastočne uzavretá kvôli stavebným prácam, sa včera popoludní obnovila obojsmerná premávka.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.