Ťahanovská fontána znova ožíva. Prečo bolo jej financovanie z eurofondov v roku 2019 zamietnuté? (FOTO)
Ťahanovská fontána, ktorá nefungovala a bola odstavená, prešla rekonštrukciou. Nefunkčná bola od roku 2021, no pred týmto rokom bola jej funkčnosť minimálna už niekoľko rokov. Včera (4. 5.) ju pomocou kvetinovej víly za výdatnej pomoci detí slávnostne zobudili.
“Fontána už bola skoro v nefunkčnom stave dlhšiu dobu, hrozilo, že vôbec nebude spĺňať svoj účel. Posledné spustenie už bolo s minimálnym účinkom tlaku vody a priechodnosti potrubí a následne sme ju museli aj úplne odstaviť,” uviedla dôvod nefunkčnosti a odstavenia Ťahanovskej fontány prednostka Beáta Zemková.
>>> VIAC FOTO V GALÉRII <<<















O mimorozpočtové zdroje sa mestská časť Sídlisko Ťahanovce uchádzala ešte v roku 2019, kedy projekt spĺňal všetky podmienky. Napriek tomu bola odpoveď Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informácie zamietavá. Dôvodom bol vznik pandemickej situácie a financie z eurofondov boli sústredené na oblasť protipandemických opatrení Covid-19, čím ministerstvo argumentovalo. “Aj keď sme sa s argumentáciou nestotožňovali, z dôvodu, aby fontána slúžila verejnosti, sme museli vyčleniť prostriedky z vlastného rozpočtu mestskej časti,” uviedla prednostka Zemková. Doriešený a dokončený bude ešte obklad fontány. Celková hodnota renovácie fontány dosiahla cca 46 000 eur.
Obstarávanie fontány prebiehalo od minulého roka a práce sa začali na jeseň. V najbližších dňoch budú práce na fontáne dokončené a fontána v mestskej časti Sídlisko Ťahanovce môže opäť slúžiť ako príjemné miesto pre relax obyvateľov sídliska. Prúd a smer striekajúcej vody je od pôvodného iný. Išlo o návrh projektanta, aby bola fontána efektívnejšia a lepšie plnila svoj účel.
(ZL)
Galéria
Odporúčané články
Kamil Šaško navštívil Detskú fakultnú nemocnicu Košice, kde sa oboznámil s aktuálnym stavom stavebných úprav pripravovaného pracoviska magnetickej rezonancie pre detských pacientov. Počas návštevy absolvoval prehliadku priestorov budúceho pracoviska a s vedením nemocnice rokoval aj o ďalších investičných projektoch, ktoré majú podporiť rozvoj pediatrickej zdravotnej starostlivosti na východnom Slovensku.
Mesto Košice má veľkú príležitosť získať prestížne ocenenie Stavba roka 2025. Na cenu verejnosti v tejto súťaži sú nominované dve moderné košické športoviská. Najmodernejší plavecký komplex na Slovensku – Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice vznikol za takmer 20 miliónov eur z bývalej Mestskej krytej plavárne.
V lesoch pri Košiciach budú počas marca prebiehať plánované ťažbové práce, ktoré sa dotknú aj obľúbenej cyklotrasy medzi obcou Sokoľ a Kráľovou studňou. Mestské lesy Košice upozorňujú návštevníkov, že v dotknutom úseku sa bude pohybovať lesná technika a prejazd po lesnej ceste môže byť dočasne obmedzený.