V Košiciach sa skončila prvá fáza výstavby polopodzemných kontajnerov
V polovici septembra tohto roka sa v Košiciach začala výstavba prvého zo 40 polopodzemných kontajnerovísk. Počas uplynulých troch mesiacov postupne pribúdali v 19 lokalitách v mestských častiach Dargovských hrdinov, Juh, Nad jazerom, Sever, Sídlisko KVP, Sídlisko Ťahanovce, Staré Mesto a Západ.
Cieľom projektu je nahradiť existujúce kontajneroviská, ktoré zaberajú veľkú plochu napríklad na úkor parkovacích miest. Moderné polozapustené nádoby na odpad pôsobia estetickejšie a sú odolnejšie voči vandalizmu. Vďaka ukladaniu odpadu pod úroveň zemského povrchu sa vplyvom nižšej teploty spomalí rozklad baktérií, eliminuje zápach odpadu a takisto sťaží prístup pre škodcov. Zároveň takéto kontajneroviská pôsobia estetickejšie ako klasické stojiská.
„Prvé polopodzemné kontajnery sú už hotové a do konca jari budeme mať v Košiciach 40 moderných stanovíšť. Vďaka tomu by odpad zo zberných nádob už nemal končiť na zemi a rozhádzaný po okolí a nemali by sa k nemu dostať ani hlodavce. Verím, že väčší objem nádob na triedené zložky prispeje aj k vyššej miere triedenia odpadu,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).
Projekt realizuje v spolupráci s mestom Košice a s mestskými časťami spoločnosť Kosit. Mestské časti vytypovali vhodné lokality na umiestnenie kontajnerovísk. Celkové náklady na ich vybudovanie predstavujú sumu 1 milión eur. Doteraz sa preinvestovalo 450 tisíc eur, výstavba ďalších stanovíšť bude pokračovať v jarných mesiacoch. V pláne je aj ďalšie rozširovanie siete podzemných kontajnerovísk. Na sídlisku Nad jazerom pribudli polopodzemné kontajnery v piatich lokalitách na uliciach Rovníková, Galaktická, Stálicová, Levočská a Sputniková.
„Od začiatku vítame túto aktivitu v rámci zlepšovania nakladania s odpadom a máme tu už prvé lastovičky. Naši obyvatelia mali dlhodobo požiadavky na vybudovanie polopodzemných kontajnerov. Ich prínosom bude eliminovanie zápachu, hlodavcov a neporiadku v okolí kontajnerov. Lokality sme vyberali v spolupráci so spoločnosťou Kosit a mestom Košice,“ uviedla starostka MČ Nad jazerom Lenka Kovačevičová (STAN) s tým, že v najbližších dvoch rokoch by chceli tieto kontajnery vybudovať v ďalších 10 lokalitách.
V každom stanovišti sú osadené nádoby na zber zmesového komunálneho odpadu a všetkých triedených zložiek odpadov. Pre komunálny odpad sú určené dve nádoby s objemom 5 m3, na zber papiera slúži jedna nádoba s rovnakým objemom. Zvyšné triedené zložky, papier a sklo, majú zberné nádoby s objemom 2,4 m3. Na zber kuchynského bioodpadu slúžia obyvateľom dve štandardné 240-litrové nádoby. Obsah kontajnerov sa vyprázdňuje pomocou špeciálnej zvozovej techniky, zberového vozidla s hydraulickou rukou. Mesto Košice zabezpečuje celkovo vývoz z približne 1500 kontajnerových stojísk.
„Výstavba polopodzemných kontajnerov je v súlade s požiadavkami moderného odpadového hospodárstva a predstavuje udržateľné riešenie pre zlepšenie verejných priestranstiev. Osobne som rád, že sa rozbehnutá výstavba prebieha podľa očakávaní a polovica stanovíšť už slúži obyvateľom Košíc,” skonštatoval generálny riaditeľ Kositu Marián Christenko.
Galéria
Zdroj: (Mesto Košice)
Odporúčané články
Centrum pre rodičov s deťmi Terasáčik, ktoré sa nachádza na Laboreckej ulici, zostáva od 26. do 29. novembra 2024 zatvorené pre návštevníkov.
Seniori z Denného centra Mestskej časti Košice – Juh opäť potvrdili svoje výnimočné kvality.
Blížiaci sa advent prináša do Košíc čarovnú atmosféru, ktorú dopĺňajú tradičné symboly Vianoc. Centrum mesta už zdobia 15-metrový vianočný stromček a adventný veniec.