V Košiciach sa uskutoční Spomienková slávnosť k 122. výročiu narodenia významného spisovateľa
V pondelok (11. apríla 2022) si pripomenieme už 122. výročie narodenia Sándora Máraiho, významného maďarského spisovateľa a novinára. Pri príležitosti tohto výročia sa v nedeľu (10. 4.) uskutoční Spomienková slávnosť.
Spomienková slávnosť a kladenie vencov sa uskutoční v nedeľu o 15:00 pri soche spisovateľa Sándora Máraiho na Námestí Sándora Máraiho v Košiciach. Toto námestie sa nachádza pri križovatke ulíc Baštová, Mäsiarska a Zbrojnícka.
Na Spomienkovej slávnosti sa o 15-tej hodine zúčastní aj zástupca Generálneho konzulátu Maďarska, konzul pán István BUCZKÓ. Okrem neho sa zúčastnia aj zástupcovia Mesta Košice a predstavitelia viacerých košických organizácií a inštitúcií. Súčasťou programu bude aj vystúpenie študentov Gymnázia a Základnej školy Sándora Máraiho v Košiciach.
O 16-tej hodine sa bude konať aj Sprievodné podujatie, na ktorom bude predstavená Prezentácia László Miklosovitsa, autora grafického albumu Hommage á Márai Sándor 1900-2020, ktorého grafiky boli inšpirované Sándorom Máraim, s možnosťou dedikácie a zakúpenia tohto albumu. Sprievodné podujatie sa uskutoční v priestoroch Pamätnej výstavy Sándora Máraiho v sále Emigrácia na Mäsiarskej 35 v Košiciach.
Organizátormi tohto podujatia sú Klub národnostných menšín a pamätná izba Sándora Máraiho, Komisia národnostných menšín pri MZ v Košiciach, Czemadok – mestský výbor Košice, Gymnázium a základná škola Sándora Máraiho s vyučovacím jazykom maďarským a Košický občiansky klub.

Zdroj: (Komisia národnostných menšín, ZL)
Odporúčané články
Veľkoplošná oprava vozovky na ceste I. triedy I/16 medzi Košicami a mestskou časťou Pereš v smere na Rožňavu sa začne od štvrtka (9. 4.) a potrvá zhruba mesiac. Oprava zahŕňa celý ľavý jazdný pás vrátane krajnice a bude prebiehať etapovito, čiže doprava bude vždy vedená v tom jazdnom pruhu, v ktorom sa aktuálne nebude pracovať. Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS).
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) v piatok oficiálne spúšťa sezónnu prevádzku cyklobusu. Ako uvádza na svojej webovej stránke, tento rok prichádza vo výrazne rozšírenej podobe – s novými trasami, nástupnými a výstupnými zastávkami a lepšou dostupnosťou rekreačných lokalít. Cieľom je ponúknuť ekologickú a pohodlnú alternatívu pri ceste za aktívnym oddychom.
Vedec Doc. RNDr. Michal Goga, PhD. z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sa vrátil z výskumnej expedície v Antarktíde, odkiaľ priniesol takmer 400 unikátnych vzoriek machov a lišajníkov. Následný laboratórny výskum prineseného biologického materiálu má pomôcť pri identifikácii látok využiteľných v medicíne, poľnohospodárstve či biotechnológiách.