Živý orloj očarí postavami z rozprávok
Záver roka v Košiciach sa už tradične ponesie v magickej atmosfére živého orloja, ktorý si pre malých i veľkých pripravilo Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja.
Po minulom roku, keď sa múzejníci predstavili na arkádach Katovej bašty v úlohách trestancov z Miklušovej väznice a priblížili divákom drsný život v 17. storočí, sa orloj opäť vracia do priestorov Historickej účelovej budovy na Námestí maratónu mieru. Tentoraz sa na priečelí múzejnej budovy už túto nedeľu (29. 12.) o 17:00 predvedú verejnosti kultové postavy z rozprávok. Uhádnuť ich nebude ťažké aj vďaka sprievodným znelkám, ktoré sa s ich príbehmi spájajú či charakteristickým rekvizitám.
„Vyrábať rekvizity bola zábava! Museli sme myslieť na to, aby ich diváci, stojaci pod múzejným balkónom, mali možnosť nielen vidieť, ale aj rozoznať. Lieskovce by v Popoluškinej dlani nespozoroval asi nik, preto sme ich nahradili kokosmi. Upravili sme ich tak, že sú na nerozoznanie od slávnych troch orieškov. Napokon, v rozprávke je možné všetko a z pohľadu divákov budú kokosové lieskovce vyzerať tak akurát,“ skonštatovala s úsmevom múzejníčka Zuzana Kardosová, ktorá sa už túto nedeľu premení na jednu z rozprávkových bytostí.
Orlojom sa však zábava neskončí. Múzejníci si pre záujemcov pripravili aj nočnú prehliadku za symbolické vstupné. „Noc v múzeu“ bude plná zázrakov. „Zaiste pomôže, ak sa do krajiny rozprávok vyberiete vybavení poctivou baterkou. Nikdy neviete, na koho natrafíte počas svojej dobrodružnej cesty zákutiami čarovného sveta,“ tajomne uzavrela Lenka Šafranová, vedúca Oddelenia propagácie a prezentačnej činnosti Východoslovenského múzea v Košiciach.
Zdroj:(TS)
Odporúčané články
Život Matúša Kotľára (40) sa dramaticky zmenil po narodení druhého dieťaťa. Jeho partnerka trpela na ťažkú popôrodnú psychózu a rodinu opustila. Matúš sa tak stal otcom samoživiteľom. Deti musel často brávať so sebou do práce na poľnohospodárske družstvo, pretože ich nemal u koho nechať. Doteraz žili v sociálnom zariadení vo Varhaňovciach, ktoré rodine nedokázalo ponúknuť priestor na skutočný rozvoj. Deti vyrastali v segregovanom školskom prostredí, ktoré im neposkytovalo dostatočné podmienky pre plnohodnotný vzdelávací a sociálny rozvoj a otec mal v odľahlej lokalite obmedzené možnosti nájsť si stabilnú prácu.
V lesoch pri Košiciach budú počas marca prebiehať plánované ťažbové práce, ktoré sa dotknú aj obľúbenej cyklotrasy medzi obcou Sokoľ a Kráľovou studňou. Mestské lesy Košice upozorňujú návštevníkov, že v dotknutom úseku sa bude pohybovať lesná technika a prejazd po lesnej ceste môže byť dočasne obmedzený.
Mesto Košice je lídrom v rámci Slovenska v oblasti štátom podporovaného nájomného bývania. Počas utorkovej diskusie v rámci interaktívneho podujatia „Mesto v meste“, ktoré sa od uplynulého pondelka až do konca tohto týždňa koná v Auparku, sa na tom zhodli košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) a generálna riaditeľka Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.