M. D. LÚKA: V obci mimo pólov rastu dokázali z eurofondov opraviť úrad i cestu
Muránska Dlhá Lúka 18. septembra (TASR) – Pri rekonštrukcii obecného úradu a oprave cesty k cintorínu využila samospráva obce Muránska Dlhá Lúka v okrese Revúca peniaze z Európskych štrukturálnych fondov. Hoci sa obec nachádza mimo pólov rastu a má preto obmedzené možnosti čerpania fondov, starosta Marek Nosko pre TASR povedal, že je presvedčený, že do obcí by malo z týchto zdrojov smerovať ešte viac peňazí. Samospráva Muránskej Dlhej Lúky sa o podporu z eurofondov uchádzala dvakrát. Obidva jej projekty boli úspešné. “Budovu obecného úradu sme zateplili, vymenili na nej okná, elektroinštaláciu a najmä sa zmenilo kúrenie. Pre nás to znamená veľmi veľké úspory. Dovtedy sme napríklad kúrili elektrinou. Teraz sme prešli na drevo, kuričov zamestnávame prostredníctvom úradu práce, takže nám náklady na vykurovanie veľmi klesli. V rámci druhého projektu, v ktorom bola zahrnutá aj rekonštrukcia mosta, sme opravili cestu k cintorínu. Tieto investície by sme si z vlastného rozpočtu nemohli dovoliť,” povedal Nosko. Pri využívaní eurofondov musela obec Muránska Dlhá Lúka využiť aj niekoľko preklenovacích úverov z komerčných bánk a zvládnuť aj administratívnu záťaž spojenú s ich využívaním. “Aj na snemoch Združenia miest a obcí veľmi často hovoríme o administratívnej náročnosti tohto procesu. Najviac nám komplikoval situáciu zákon o verejnom obstarávaní. Hoci sa veľmi dlho hovorí o zmiernení tejto náročnosti, pravdou sa stáva pravý opak. Na druhej strane nám pomohlo, keď vtedajšia vláda vrátila samosprávam 14 percent dane z pridanej hodnoty z investovaných peňazí. Toto by sme privítali aj v súčasnosti. Keď zhrniem pozitíva i negatíva, myslím si, že eurofondy by mali byť do samosprávy nasmerované ešte viac. Hoci aj na úkor podnikateľov či tvorby pracovných miest. Vytváranie pracovných príležitostí je síce veľmi dôležité, ale takto investované peniaze sa často minú účinku. Obec, keď niečo postaví, alebo dá do poriadku, efekt prichádza v budúcnosti,” dodal starosta Muránskej Dlhej Lúky. UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam. js vs
Odporúčané články
Mesto Košice opravilo na svojich komunikáciách za uplynulý mesiac 300 m2 výtlkov, ktoré v doterajšom priebehu zimy vznikli kvôli výkyvom počasia. Na zlepšenie stavu komunikácií sa použilo 17 ton náhradnej asfaltovej zmesi Canader, ktorá sa používa na odstraňovanie havarijných stavov využíva najmä počas zimného obdobia.
Valentínsky víkend v metropole východu ponúkne rôzne podujatia. V sobotu 14. februára krátko popoludní je pripravený prvý interiérový orientačný beh na Slovensku.
V košických základných školách (ZŠ) a v budove magistrátu to dnes nádherne rozvoniavalo. Postarali sa o to šikovné panie kuchárky, ktoré od skorého rána v rámci premiéry podujatia Šiškománia v košických školských jedálňach upiekli tisíce týchto sladkých dobrôt. Pochutili si na nich nielen žiaci a ich pedagógovia, ale aj návštevníci a zamestnanci magistrátu.