NR SR: Opozícia chce hovoriť o Ukrajine, je pripravená rokovať aj mimoriadne
Bratislava 8. septembra (TASR) – Opozičné strany SDKÚ-DS, Most-Híd a KDH chcú na septembrovej schôdzi Národnej rady (NR) SR hovoriť o situácii na Ukrajine. Navrhnú to do programu schôdze, ktorá sa začne v utorok 9. septembra. Ak ich žiadosť neprejde, SDKÚ-DS bude iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu k tejto téme. U Mosta-Híd má strana podporu. TASR to dnes povedali Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) a František Šebej (Most-Híd).
“Listom požiadame predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), aby dal možnosť poslancom dostať sa k informáciám. Chceme, aby nás prišiel do pléna informovať minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák,” doplnil predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Jeho strana chce poznať geopolitické záujmy Slovenska, ale aj to, ako bude SR plniť záväzky voči NATO a EÚ.
Bugárovcom sa nepozdáva správanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý akoby veril len ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Strana nesúhlasí ani s premiérovými vyjadreniami, že konflikt na Ukrajine je boj medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskou federáciou. “Je to blud hodný Mariana Kotlebu,” vyhlásil Šebej, ktorý šéfuje zahraničnému parlamentnému výboru.
Kritizuje aj to, že sa o Ukrajine radí premiér s tripartitou. “Je to nelegitímny orgán,” zdôraznil s tým, že diskusia má prebiehať na pôde parlamentu, keďže sme parlamentná demokracia.
vik gl
Odporúčané články
Na Hornáde v nedeľu otvorili novú vodácku sezónu. Tradičná akcia odštartovala ráno spoločným splavom z Veľkej Lodiny a končí sa v Košiciach v blízkosti Ťahanovského mosta.
Chránená oznamovateľka Mária Koránová sa vrátila od 1. apríla do práce na pozíciu hlavnej ekonómky v Záchrannej službe Košice (ZSKE). Koránová v roku 2019 upozornila na podozrenia z viacerých ekonomických trestných činov v košickej záchranke. Krátko po podaní trestného oznámenia ju zamestnávateľ prepustil.
Košice zažívajú ďalšie hromadné prepúšťanie v segmente informačných technológií. Spoločnosť ABB Solutions Slovakia plánuje zrušiť viac ako 60 pracovných miest zo svojho vyše 100-členného lokálneho tímu. Krok prichádza v čase, keď okliešťovanie kapacít ohlásili aj iné nadnárodné spoločnosti pôsobiace v regióne.