SABINOV: Mažoretky Tedasky sú majsterkami sveta aj Európy
Sabinov 26. septembra (TASR) – Mažoretky Tedasky zo Sabinova sú majsterkami sveta aj Európy. Na Majstrovstvách sveta 2014 organizovaných svetovou federáciou MWF a Majstrovstvách Európy 2014 organizovaných Európskou asociáciou IMA v chorvátskom Poreči vybojovali v dvoch kategóriách titul majsteriek Európy a dvakrát aj titul majsteriek sveta. Okrem iných ocenení priniesli domov aj tituly vicemajsteriek Európy i sveta. Ako pre TASR potvrdila pedagogička a vedúca mažoretiek Eva Vardžíková, každodenný tréning počas celých letných prázdnin sa 26 dievčatám, ktoré do Chorvátka cestovali, vyplatil. V konkurencii 163 súborov z troch kontinentov obhájili svoju poprednú pozíciu v svetovom mažoretkovom športe. “Netušila som, že môžem byť majsterkou sveta, keď som videla, ako odcvičili ostatné dievčatá. No keď sme skončili, všetci nám hovorili, že to bolo dobré a ja som bola veľmi rada. Chodím na súťaže už od siedmich rokov, no toto bol veľký zážitok,” povedala 12-ročná Diana Olšiaková, ktorá sa mažoretkovému športu venuje od šiestich rokov. Mažoretky Tedasky začínali podľa Vardžíkovej pred 30 rokmi ako gymnastky, pretože mažoretky boli ešte tabu. No v 90. rokoch sa pretransformovali a po pár rokoch vystupovania a tréningov sa vypracovali medzi slovenskú a už aj svetovú elitu. ja ed
Odporúčané články
Mesto Košice opravilo na svojich komunikáciách za uplynulý mesiac 300 m2 výtlkov, ktoré v doterajšom priebehu zimy vznikli kvôli výkyvom počasia. Na zlepšenie stavu komunikácií sa použilo 17 ton náhradnej asfaltovej zmesi Canader, ktorá sa používa na odstraňovanie havarijných stavov využíva najmä počas zimného obdobia.
Najromantickejším mestom Slovenska sú podľa Valentínskych dát technologickej platformy Bolt Košice. Analýza za rok 2025 porovnala nárast jázd taxi službami a objednávok jedla počas sviatku svätého Valentína oproti priemerným februárovým piatkom v mestách, kde sú dostupné obe služby.
Rezidentské parkovanie sa na sídlisku KVP od 1. marca nezavedie. Poslanci mestského zastupiteľstva svojim hlasovaním vyšli v ústrety petícii 1600 obyvateľov a ďalších nespokojných občanov, ktorí spochybnili pripravenosť mestskej časti spustiť nový systém. Pre tých, ktorí si už rezidentské karty na sídlisku KVP zakúpili, pripravuje Mesto Košice možnosť vrátenia peňazí alebo posunutia začiatku platnosti karty na nový termín.