SÚDY: Herec Dušan Cinkota sa na slobodu môže dostať najskôr až o štyri roky
Bratislava 7. septembra (TASR) – Herec Dušan Cinkota potom, čo mu v stredu 3. septembra Najvyšší súd SR (NS SR) zamietol dovolanie voči verdiktu Krajského súdu (KS) v Bratislave z decembra 2012, na základe, ktorého bol v drogovej afére právoplatne odsúdený na osemročný trest, sa môže na slobodu dostať najskôr o štyri roky.
Až v júli 2018 môže Cinkota po odpykaní si troch štvrtín trestu požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu. O žiadosti potom bude rozhodovať príslušný súd, v ktorého obvode si odpykáva trest odňatia slobody. V súčasnosti je herec vo väznici v Ružomberku. Požiadať môže až po odpykaní troch štvrtín trestu preto, lebo bol právoplatne odsúdený za obzvlášť závažný zločin. TASR o tom informovali justičné zdroje. Dovolanie, ktoré Cinkotovi NS SR v stredu zamietol, podal herec prostredníctvom svojho právneho zástupcu koncom marca tohto roku.
Bratislavský KS 5. decembra 2012 rozhodol tak, že odvolanie obžalovaných Dušana Cinkotu a Martina Havrana voči rozsudku nižšieho bratislavského súdu zamietol. Odvolací súd považoval rozsudok súdu 1. stupňa za správny a zákonný. Cinkotu aj spoluobžalovaného Havrana odsúdil prvostupňový Okresný súd Bratislava IV ešte v marci 2012. S verdiktom nesúhlasili, a tak sa odvolali na KS v Bratislave. Voči potvrdzujúcemu verdiktu KS v Bratislave nebol možný riadny opravný prostriedok, len možnosť dovolania sa na NS SR. Cinkota následne nastúpil sám na výkon trestu do bratislavskej väznice. Predtým polícia po ňom krátko pátrala.
Policajti známeho herca zadržali v máji 2007 pri policajnej akcii pod názvom Vrabec, našli u neho pervitín. V polovici decembra 2012 polícia vylúčila, že herec Cinkota bol jej agentom. Podľa vyjadrenia policajného prezidenta Tibora Gašpara pre denník Sme sa stretával s jedným policajtom, ale s akciou, pri ktorej ho zadržali v bratislavskej Dúbravke, to nemalo nič spoločné. “Oslovil istého policajta, ale nešlo o oficiálne riadenú spoluprácu. V žiadnom prípade sa nevykonala kontrolovaná dodávka alebo predstieraný prevod, v ktorom by vystupoval ako agent,” uviedol v decembri 2012 Gašpar.
Cinkota sa s policajtom údajne stretol niekoľkokrát. Informácie, ktoré mu dal, však nesúviseli s predmetnou akciou v Dúbravke. Polícia v tejto mestskej časti sledovala “varičov” drogy a zistila, že ich tam chodí kupovať aj Cinkota. Policajt, s ktorým sa stretával, o tom vraj nevedel, herec mu to nepovedal.
Ak by kupoval drogu ako policajný agent, prevod by musel schváliť minister vnútra a použili by sa policajné peniaze. Herec platil vlastnými peniazmi. Podľa Gašpara by za všetkým bola rozsiahla dokumentácia.
ikr zll
Odporúčané články

Dopravný podnik mesta Košice, a. s., od 1. augusta 2025 upravuje cestovné poriadky dvoch liniek mestskej hromadnej dopravy. Reaguje tak na podnety cestujúcich a snahu zvýšiť komfort a dostupnosť MHD v meste.

Ako na sociálnej sieti informoval starosta mestskej časti Košíc Sídlisko KVP Ladislav Lörinc, nedávno prišlo zásadné rozhodnutie. Starosta pripomenul, že začiatkom roka 2024 bola na Sídlisku KVP existenčná situácia, keď hrozilo zatvorenie úradu, obmedzenie služieb pre obyvateľov či výpadky platieb.

Na ceste medzi mestskou časťou Košice – Šaca a obcou Haniska pri spoločnosti U.S. Steel Košice došlo včera pred večerom k vážnej dopravnej nehode. Osobné motorové vozidlo zišlo z cesty a čelne narazilo do steny budovy čerpacej stanice.