Sme svedkami možno nezvrátiteľných environmentálnych škôd, ktoré sa dejú v rámci ruskej agresie na Ukrajine, vyhlásil Budaj (FOTO)
Ochrana životného prostredia by mala byť na poprednom mieste naprieč všetkými politikami. Vyhlásil to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) vo švédskom Štokholme na medzinárodnej environmentálnej konferencii, pri príležitosti výročia založenia Programu OSN pre životné prostredie. Podľa Budaja ľudstvo zápasí s globálnymi krízami, akými sú pandémia koronavírusu či energetická bezpečnosť.
Pozornosť upriamil aj na vojenský konflikt na Ukrajine, pri ktorom sme podľa jeho slov svedkami možno nezvrátiteľných environmentálnych škôd. Informoval o tom Tlačový odbor ministerstva životného prostredia v tlačovej správe.
>>>VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII<<<
Šéf slovenského rezortu životného prostredia v príhovore poukázal na dôležitosť nepoľaviť v environmentálnom aktivizme. Environmentálna uvedomelosť má aktuálne na Slovensku približne rovnako dlhú tradíciu ako environmentálna ignorácia. „Počas 40-ročnej nadvlády Moskvy klesla ochrana a udržateľnosť životného prostredia tak výrazne, že ani približne rovnaký čas environmentálneho aktivizmu nedokázal úplne napraviť spôsobené škody. Avšak aj vďaka globálnym environmentálnym dohodám, ku ktorým sme pristúpili, sme boli schopní životné prostredie pozdvihnúť a nasmerovať krajinu udržateľným smerom,“ uviedol Budaj.
Zdroj: (SITA, mt;bfe)
Galéria
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.