Solidárnych zhromaždení s obeťami sexualizovaného násilia sa zúčastnili davy ľudí naprieč Slovenskom
Vo štvrtok podvečer vyšli do ulíc Bratislavy, Žiliny, Banskej Bystrice, Prešova a Košíc davy ľudí aby protestovali proti sexuálnemu násiliu a obviňovaniu obetí. Solidárne zhromaždenia zvolala ľudskoprávna organizácia Amnesty International Slovensko a podporili ich viaceré nezávislé iniciatívy, ako aj odborná a laická verejnosť, vrátane viacerých preživších sexuálneho násilia.
Sex bez súhlasu je znásilnenie. Nie ste v tom samy. Nie znamená nie. Tieto a mnohé ďalšie slogany zaznievali vo štvrtok podvečer ulicami bratislavského Starého mesta. Stovky/desiatky ľudí prišli vyjadriť nesúhlas so zastaralými zákonmi o znásilnení, ako aj so stigmatizovaním ľudí, ktorí zažili sexuálne násilie. Solidárne zhromaždenie sa konalo pod záštitou lokálnych aktivistiek Amnesty International Slovensko a s podporou miestnych organizácií v piatich mestách po celom Slovensku.
„Jedna žena mi raz o svojej skúsenosti povedala: ‚Každú noc, keď sa budím s krikom, on pokojne drieme, a kým mne sa sníva nočná mora, jemu sa sníva sen.‘ A počula som málo slov, ktoré by tak jednoducho vystihovali aké je to prežiť sexuálne násilie a vedieť, že páchateľ nikdy nebude potrestaný, zatiaľ čo my v našich mysliach slúžime doživotie,“ povedala v jednom z úvodných prejavov aktivistka a preživšia Katarína Danová.
Danová je jednou z mnohých žien na Slovensku, ktoré zažili sexuálne násilie, ale iba jedna z mála, ktoré o tom verejne prehovorili a dokonca mali možnosť podať na páchateľa trestné oznámenie.
„Želala by som si, aby boli ľudia empatickejší a ochotnejší načúvať. Možno, ak by si vedeli predstaviť, čo prežívame, prestali by nás konečne obviňovať z klamstiev a riešiť čo sme mali na sebe, a konečne by sa pozreli tam, kam sa pri sexuálnom násilí treba pozerať – na páchateľov,“ doplnila Danová, ktorej prejav zavŕšil úvodné vystúpenia odborníčok a preživších. Po týchto silných slovách sa protestujúci vydali na pochod mestom. Okrem Kataríny Danovej v Bratislave vystúpili preživšia sexuálneho útoku Natália Heribanová, ako aj odborníčky z oblasti psychológie a sociálneho poradenstva Ida Želinská a Nikoleta Kuglerová.
V Banskej Bystrici podujatie spoluorganizovali viaceré iniciatívy vrátane Nie v našom meste, Centrum komunitného organizovania, vydavateľstvo Literárna bašta, Komunitná nadácia zdravé mesto či Záhrada – centrum nezávislej kultúry. V Košiciach vystúpila s prejavom riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo Zuzana Bendíková. V Prešove a Žiline zazneli prejavy viacerých odborníčok a odborníkov na sexuálne zneužívanie a traumu, vrátane doc. Slávky Karkoškovej, PhD., Mgr. Ivany Klimentovej PhD. a Moniky Reitšpís.
Všetky zhromaždenia sa niesli v solidárnej atmosfére a svoje svedectvá a skúsenosti so sexuálnym násilím zdieľali anonymne i verejne viaceré ženy. Podujatia podporili aj rôzne lokálne organizácie vrátane OZ Prima, PRIDE Košice, Komunitné a poradenské centrum pre LGBT+ ľudí PRIZMA, Artforum Banská Bystrica a ďalšie.
Solidárne zhromaždenia boli reakciou na viaceré medializované kauzy uplynulých týždňov, ktoré sprevádzalo spochybňovanie obetí a ospravedlňovanie obvinených. „Je načase, aby sa spoločnosť na Slovensku jasne vymedzila proti prejavom sexuálneho násilia či už ide o znásilnenie a sexuálne obťažovanie. Je neakceptovateľné, aby ľudia, ktorí zažívajú takéto formy násilia, boli neustále obviňovaní z toho, čo mali oblečené, či provokovali alebo kam a prečo išli. Sex bez súhlasu je znásilnenie a žiadne okolnosti, oblečenie alebo správanie sa nevynímajúc, nemôžu byť dôvodom, aby sme zodpovednosť za spáchaný čin dávali za vinu obetiam. Dnes sme tu najmä preto, aby sme preživším vyjadrili podporu a pomohli tak odstraňovať stigmu, ktorá sa so znásilnením spája. Nikdy to nebola jej vina, na vine je vždy páchateľ,” povedala počas protestu v Bratislave Alexandra Demetrianová z Amnesty International Slovensko.
Zdroj: (Amnesty International Slovensko/ Daša Popovičová)
Odporúčané články
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.