Solidárnych zhromaždení s obeťami sexualizovaného násilia sa zúčastnili davy ľudí naprieč Slovenskom
Vo štvrtok podvečer vyšli do ulíc Bratislavy, Žiliny, Banskej Bystrice, Prešova a Košíc davy ľudí aby protestovali proti sexuálnemu násiliu a obviňovaniu obetí. Solidárne zhromaždenia zvolala ľudskoprávna organizácia Amnesty International Slovensko a podporili ich viaceré nezávislé iniciatívy, ako aj odborná a laická verejnosť, vrátane viacerých preživších sexuálneho násilia.
Sex bez súhlasu je znásilnenie. Nie ste v tom samy. Nie znamená nie. Tieto a mnohé ďalšie slogany zaznievali vo štvrtok podvečer ulicami bratislavského Starého mesta. Stovky/desiatky ľudí prišli vyjadriť nesúhlas so zastaralými zákonmi o znásilnení, ako aj so stigmatizovaním ľudí, ktorí zažili sexuálne násilie. Solidárne zhromaždenie sa konalo pod záštitou lokálnych aktivistiek Amnesty International Slovensko a s podporou miestnych organizácií v piatich mestách po celom Slovensku.
„Jedna žena mi raz o svojej skúsenosti povedala: ‚Každú noc, keď sa budím s krikom, on pokojne drieme, a kým mne sa sníva nočná mora, jemu sa sníva sen.‘ A počula som málo slov, ktoré by tak jednoducho vystihovali aké je to prežiť sexuálne násilie a vedieť, že páchateľ nikdy nebude potrestaný, zatiaľ čo my v našich mysliach slúžime doživotie,“ povedala v jednom z úvodných prejavov aktivistka a preživšia Katarína Danová.
Danová je jednou z mnohých žien na Slovensku, ktoré zažili sexuálne násilie, ale iba jedna z mála, ktoré o tom verejne prehovorili a dokonca mali možnosť podať na páchateľa trestné oznámenie.
„Želala by som si, aby boli ľudia empatickejší a ochotnejší načúvať. Možno, ak by si vedeli predstaviť, čo prežívame, prestali by nás konečne obviňovať z klamstiev a riešiť čo sme mali na sebe, a konečne by sa pozreli tam, kam sa pri sexuálnom násilí treba pozerať – na páchateľov,“ doplnila Danová, ktorej prejav zavŕšil úvodné vystúpenia odborníčok a preživších. Po týchto silných slovách sa protestujúci vydali na pochod mestom. Okrem Kataríny Danovej v Bratislave vystúpili preživšia sexuálneho útoku Natália Heribanová, ako aj odborníčky z oblasti psychológie a sociálneho poradenstva Ida Želinská a Nikoleta Kuglerová.
V Banskej Bystrici podujatie spoluorganizovali viaceré iniciatívy vrátane Nie v našom meste, Centrum komunitného organizovania, vydavateľstvo Literárna bašta, Komunitná nadácia zdravé mesto či Záhrada – centrum nezávislej kultúry. V Košiciach vystúpila s prejavom riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo Zuzana Bendíková. V Prešove a Žiline zazneli prejavy viacerých odborníčok a odborníkov na sexuálne zneužívanie a traumu, vrátane doc. Slávky Karkoškovej, PhD., Mgr. Ivany Klimentovej PhD. a Moniky Reitšpís.
Všetky zhromaždenia sa niesli v solidárnej atmosfére a svoje svedectvá a skúsenosti so sexuálnym násilím zdieľali anonymne i verejne viaceré ženy. Podujatia podporili aj rôzne lokálne organizácie vrátane OZ Prima, PRIDE Košice, Komunitné a poradenské centrum pre LGBT+ ľudí PRIZMA, Artforum Banská Bystrica a ďalšie.
Solidárne zhromaždenia boli reakciou na viaceré medializované kauzy uplynulých týždňov, ktoré sprevádzalo spochybňovanie obetí a ospravedlňovanie obvinených. „Je načase, aby sa spoločnosť na Slovensku jasne vymedzila proti prejavom sexuálneho násilia či už ide o znásilnenie a sexuálne obťažovanie. Je neakceptovateľné, aby ľudia, ktorí zažívajú takéto formy násilia, boli neustále obviňovaní z toho, čo mali oblečené, či provokovali alebo kam a prečo išli. Sex bez súhlasu je znásilnenie a žiadne okolnosti, oblečenie alebo správanie sa nevynímajúc, nemôžu byť dôvodom, aby sme zodpovednosť za spáchaný čin dávali za vinu obetiam. Dnes sme tu najmä preto, aby sme preživším vyjadrili podporu a pomohli tak odstraňovať stigmu, ktorá sa so znásilnením spája. Nikdy to nebola jej vina, na vine je vždy páchateľ,” povedala počas protestu v Bratislave Alexandra Demetrianová z Amnesty International Slovensko.
Zdroj: (Amnesty International Slovensko/ Daša Popovičová)
Odporúčané články
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.