Starosta Čane kontra architekti
KOŠICE – Situácia na malom zimnom štadióne v Čani, kde sa pred týždňom otrávilo jedovatým oxidom uhličitým niekoľko desiatok ľudí, stále nie je ustálená. “Zatiaľ neviem povedať nič nové, ani ako dopadli merania expertov, ani kedy budeme môcť štadión otvoriť,” povedal nám dnes starosta Čane Michal Rečka.
Zatiaľ zverejnené informácie hovoria, že vyšetrovacie verzie príčiny nešťastia sa točia okolo nedostatočného odvetrávania štadióna a činnosti rolby poháňanej motorom na propán-bután, pri horení ktorého vzniká oxid uhoľnatý. Štadión, ktorý s veľkou slávou v prítomnosti vtedajšieho predsedu parlamentu Pavla Pašku odovzdávali do užívania verejnosti pred vyše dvoma rokmi, zrejme špeciálnu vzduchotechniku alebo vetranie vôbec nemá.
“Na ten projekt si pamätám. My sme odvetrávanie ani klimatizáciu vôbec neriešili. Šlo to mimo projektu, postarať sa o to mal investor,” povedal nám architekt Milan Zvara z košickej firmy Griff, ktorá štadión projektovala.
Investorom bola obec Čaňa, no starosta M. Rečka už skôr reagoval tak, že poukazoval práve na architektov projektu: “Verím, že sú natoľko fundovaní, že tieto otázky mali vyriešené.”
Chladenie na “zimáku” projektovala a inštalovala firma Primachlad z Prešova. “My sme robili chladenie a odvlhčovanie ľadovej plochy. To sčasti slúži aj ako klimatizácia, pretože pri správnom fungovaní čiastočne aj nasáva vzduch zvonku. Pokiaľ viem, takto to funguje na viacerých štadiónoch na Slovensku,” tvrdí konateľ prešovskej spoločnosti Stanislav Karniš. Podľa jeho názoru však zrejme práve humbug okolo čanianskeho štadiónu prinúti prevádzkovateľov ďalších takýchto “zimákov” riešiť odvetrávanie hoci len nejakými ventilátormi.
Veľmi podobný štadión ako čaniansky majú vo Veľkom Krtíši. “Aj u nás funguje ako klimatizácia odvlhčovacia jednotka. Máme však elektrickú rolbu, takže podobná situácia ako v Čani nehrozí,” myslí si správca tamojšieho štadióna Ján Kunštár.
Foto: tasr
Odporúčané články
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.