Štátna ochrana prírody SR zvyšuje povedomie obyvateľov o výskyte nebezpečných druhov bylín
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) má za cieľ zvýšiť povedomie obyvateľov. Pravidelne poukazuje na tému inváznych druhov rastlín na našom území. Vyzýva vlastníkov pozemkov a samosprávy na zabezpečenie pokosenia plôch s výskytom inváznych druhov. Tento rok sa prostredníctvom aktivít Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina zameriava na problematiku glejovky americkej. Informovala o tom v tlačovej správe manažérka pre komunikáciu Kristína Bocková.
Glejovka americká je trváca jedovatá bylina,dorastá až do výšky dvoch metrov. Má hrubý dužinatý plazivý podzemok, z ktorého vyrastajú nové byle. Táto bylina je teplomilný druh, ktorý sa na Slovensku šíri hlave v južných oblastiach Slovenska, popri poliach, viniciach, vodných tokoch a cestách. Táto invázna rastlina kvitne v lete voňavými ružovými kvetmi a plody vytvárajú semená s dlhým bielym páperím. Glejovka americká sa rozmnožuje “generatívne” semenami v podobe bieleho páperia ľahko šíriteľnými vetrom, ale aj “vegetatívne“, a to rozrastaním plazivého podzemku a tvorbou nových bylí.
„Najvhodnejším spôsobom odstraňovania glejovky americkej je pravidelné kosenie niekoľkokrát ročne. Pokiaľ je kosenie realizované len jedenkrát ročne, odporúčame ho vykonať v období pred kvitnutím. V prípade, že glejovka rastie na okraji polí, tento druh sa môže aj zaorávať. Pri menších porastoch je účinné aj vykopávanie alebo vytrhávanie rastlín. Vtedy je však potrebné odstrániť z pôdy celý podzemok, aby z ponechaného zvyšku rastlina opäť nevyrástla. Populáciu glejovky americkej pravidelne na našom území mechanicky odstraňujeme. Pri týchto aktivitách úzko spolupracujeme s miestnou samosprávou a dobrovoľníkmi, bez ktorých by boj s inváznymi rastlinami nebol nikdy účinný. Z dlhodobého hľadiska je najdôležitejšie zameranie sa tak na prevenciu výskytu, ako aj na realizáciu účinných manažmentových opatrení,“ uviedla riaditeľka Správy CHKO Cerová vrchovina Eva Belanová. Na Slovensku evidujeme 7 druhov inváznych nepôvodných rastlín vzbudzujúcich obavy a 36 druhov inváznych rastlín vzbudzujúcich obavy v rámci Európskej únie.
Zdroj: (SITA, ta;kg)
Odporúčané články
Prvý deň Leteckých dní Košického kraja sa niesol v znamení adrenalínových zážitkov a nadšenej atmosféry.
Polícia v Košickom kraji prijala bezpečnostné opatrenia po tom, čo opäť dorazil email s vyhrážkami, že v kostoloch boli umiestnené výbušniny. V Košiciach je až 42 kostolov, čo viedlo k rozsiahlemu nasadeniu policajných hliadok a psovodov na prehľadanie budov.
Po nedávno zrekonštruovanej Športovej hale (ŠH) Stará Jazdiareň môže už onedlho dostať nový šat aj jej doteraz nie príliš vábne vyzerajúce okolie. Mesto Košice podalo tento mesiac žiadosť o poskytnutí nenávratného finančného príspevku z eurofondového Programu Slovensko na projekt Revitalizácia priľahlého okolia „Starej Jazdiarne“ prostredníctvom budovania prvkov zelenej a modrej infraštruktúry.