Štátna ochrana prírody SR zvyšuje povedomie obyvateľov o výskyte nebezpečných druhov bylín

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) má za cieľ zvýšiť povedomie obyvateľov. Pravidelne poukazuje na tému inváznych druhov rastlín na našom území. Vyzýva vlastníkov pozemkov a samosprávy na zabezpečenie pokosenia plôch s výskytom inváznych druhov. Tento rok sa prostredníctvom aktivít Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina zameriava na problematiku glejovky americkej. Informovala o tom v tlačovej správe manažérka pre komunikáciu Kristína Bocková.
Glejovka americká je trváca jedovatá bylina,dorastá až do výšky dvoch metrov. Má hrubý dužinatý plazivý podzemok, z ktorého vyrastajú nové byle. Táto bylina je teplomilný druh, ktorý sa na Slovensku šíri hlave v južných oblastiach Slovenska, popri poliach, viniciach, vodných tokoch a cestách. Táto invázna rastlina kvitne v lete voňavými ružovými kvetmi a plody vytvárajú semená s dlhým bielym páperím. Glejovka americká sa rozmnožuje “generatívne” semenami v podobe bieleho páperia ľahko šíriteľnými vetrom, ale aj “vegetatívne“, a to rozrastaním plazivého podzemku a tvorbou nových bylí.
„Najvhodnejším spôsobom odstraňovania glejovky americkej je pravidelné kosenie niekoľkokrát ročne. Pokiaľ je kosenie realizované len jedenkrát ročne, odporúčame ho vykonať v období pred kvitnutím. V prípade, že glejovka rastie na okraji polí, tento druh sa môže aj zaorávať. Pri menších porastoch je účinné aj vykopávanie alebo vytrhávanie rastlín. Vtedy je však potrebné odstrániť z pôdy celý podzemok, aby z ponechaného zvyšku rastlina opäť nevyrástla. Populáciu glejovky americkej pravidelne na našom území mechanicky odstraňujeme. Pri týchto aktivitách úzko spolupracujeme s miestnou samosprávou a dobrovoľníkmi, bez ktorých by boj s inváznymi rastlinami nebol nikdy účinný. Z dlhodobého hľadiska je najdôležitejšie zameranie sa tak na prevenciu výskytu, ako aj na realizáciu účinných manažmentových opatrení,“ uviedla riaditeľka Správy CHKO Cerová vrchovina Eva Belanová. Na Slovensku evidujeme 7 druhov inváznych nepôvodných rastlín vzbudzujúcich obavy a 36 druhov inváznych rastlín vzbudzujúcich obavy v rámci Európskej únie.
Zdroj: (SITA, ta;kg)
Odporúčané články

Minulý týždeň sa v Americkom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach konalo každoročné podujatie pre učiteľov angličtiny English Language Teachers’ Meetup. Zúčastnilo sa ho približne 50 hostí, z čoho 40 boli pedagógovia z Košíc a okolia.

Košická ZOO sa teší novému prírastku. Je ním samček lemura. Jeho otec pochádza zo ZOO v Prahe a mama je prvým mláďaťom lemurov kata vôbec, ktoré sa v košickej ZOO narodilo.

Za sto miliónov eur na podporu rozvoja mestskej a prímestskej cyklodopravy v rámci plánu obnovy by malo vzniknúť približne dvesto kilometrov cyklotrás. Veľké úsilie prinieslo prvé ovocie. Vidieť ho možno od mosta Moskovská smerom k zastávke Kremnická, kde sa v stredu (10. 5.) začalo pracovať na výstavbe nového cyklochodníka.