Stavebné práce na oprave strechy krematória v Košiciach za viac ako 1,6 milióna eur idú zatiaľ podľa plánu
V košickom krematóriu sa v polovici októbra začalo s rekonštrukciou havarijného stavu strechy. Stavebné práce za 1,64 milióna eur, ktoré má na starosti košická spoločnosť Unires-Bau, idú podľa plánu. Ak sa počasie v najbližších týždňoch nebude veľmi líšiť od toho októbrového, do konca roka by mala byť odstránená pôvodná strešná konštrukcia.
V krematóriu sa pred Veľkou nocou prepadla časť výstuže strechy pri hlavnom vchode. V dôsledku toho sa z nej uvoľnila sutina a časť drevenej konštrukcie. Zo statického posudku vyplynulo, že postupným dlhodobým zatekaním cez narušenú hydroizoláciu strechy došlo k deštrukcii strešného panelu.
Správa mestskej zelene zakázala pre ohrozenie verejnosti akékoľvek smútočné obrady a pohyb v obradných sieňach krematória. Zároveň sa už vyše pol roka všetky smútočné obrady konajú len na Verejnom cintoríne.
Okrem sanácie, opravy a zosilnenia nosných oceľových konštrukcií pôvodnej 41-ročnej strechy v opravovanej časti budovy vymenia aj elektroinštaláciu a nainštalujú úsporné svietidlá. Takisto zrekonštruujú vzduchotechniku a nainštalujú zdravotechniku.
Podľa konateľa spoločnosti Unires-Bau Ivana Storinského na stavbe v súčasnosti pracuje 30 ľudí. V najbližších dňoch k nim pribudnú aj ďalší, keď pôjde najmä o špecialistov na strechy. Výzvou je pre nich najmä zvládnutie technologického postupu pri výmene strešných panelov. Z obáv o bezpečnosť na ne robotníci vôbec nemôžu vstúpiť. Pre narušenú hydroizoláciu je totiž na streche viac navlhnutých panelov, ktoré musia odstrániť, lebo sa môžu kedykoľvek zrútiť.
Riaditeľka Správy mestskej zelene Marta Popríková verí, že aj naďalej bude priaznivé počasie, aby sa vonku mohlo urobiť čo najviac prác.
„Cieľom nás všetkým je, aby už začiatkom jari mohlo krematórium fungovať v štandardnom režime aj so smútočnými obradmi. Dovtedy sa tu budú konať len kremácie. Verejnosť sa v súčasnosti do budovy môže dostať cez bočný vchod a využívať kanceláriu na vybavenie potrebných formalít alebo poskytnutie informácií,“ doplnila Popríková.
Zdroj: SITA.sk
Odporúčané články
Chránená oznamovateľka Mária Koránová sa vrátila od 1. apríla do práce na pozíciu hlavnej ekonómky v Záchrannej službe Košice (ZSKE). Koránová v roku 2019 upozornila na podozrenia z viacerých ekonomických trestných činov v košickej záchranke. Krátko po podaní trestného oznámenia ju zamestnávateľ prepustil.
Spoločnosť MH Teplárenský holding (MHTH) vyhlásila nové verejné obstarávanie na výstavbu 16-kilometrového teplovodu, ktorý prepojí geotermálne stredisko pri obci Ďurkov s košickou teplárňou. Predpokladaná hodnota zákazky je 67,7 milióna eur. Ide o súčasť projektu na vykurovanie Košíc geotermálnou energiou.
Rada partnerstva Košického kraja v piatok schválila ďalší balík investícií z európskych zdrojov v aktuálnom programovom období 2021 – 2027. Ráta s podporou 5,3 milióna eur pre 15 projektov, ktoré prinesú modernejšie školy, bezpečnejšie cesty aj zelenšie obce. Informoval o tom Košický samosprávny kraj (KSK).