Stromy musia ustúpiť plynovodu
Mnohým Košičanom nie je ľahostajný osud žiadneho stromu v meste. Na rozdávanie ich totiž nemáme a viaceré z nich aj tak padnú za obeť stavbám alebo rekonštrukciám. Niet preto divu, že ľudí bývajúcich v okolí Tatranskej ulice rozčúlilo, čo sa tam v posledných dňoch deje s tamojšími stromami.
“Pred blokom na Tatranskej číslo 5 až 9 kladú nové plynové potrubie. To je dobre. Ale akým spôsobom sa to deje, to je už veľmi smutné. Korene 50-ročných stromov trčia doslova do neba. Robotníci ich úplne obnažili. Tieto stromy už pravdepodobne nikdy nikoho nepotešia. Na výrub treba vybaviť a dostať od úradov špeciálne povolenie, ale pri kladení plynového potrubia je už zrejme všetko dovolené. Zdá sa, že u nás je možné všetko,” píše sa v podnete všímavej čitateľky.
Na okolnosti opísaného zaobchádzania so stromami na Tatranskej sme sa opýtali spoločnosti SPP – distribúcia, ktorá výmenu plynovodu realizuje. “V prípade výskytu prekážok v ochrannom pásme musíme vyhodnotiť bezpečnostné riziká a v opodstatnených prípadoch prekážky aj odstrániť. Bezpečnostným rizikom môžu byť aj dreviny, ktoré svojou koreňovou sústavou odtláčajú izoláciu plynových potrubí, čím na povrch potrubia vniká vlhkosť a spôsobuje jeho koróziu. To môže spôsobiť prerušenie dodávky zemného plynu odberateľom, únik plynu, prípadne až poškodenie zdravia a majetku,” vysvetľuje hovorca firmy SPP – distribúcia Milan Vanga.
Plynári na Tatranskej ulici zistili, že v ochrannom pásme distribučnej siete zemného plynu v Košiciach sú stromy, ktoré môžu byť rizikom pre bezpečnosť ľudí a plynovodov. “Na základe identifikácie druhu stromu a kritickej hodnoty hrúbky a obvodu kmeňa bude každý presne vyšpecifikovaný a následne posúdený, či patrí do rizikovej skupiny. Až potom môžu byť niektoré z nich určené na výrub, zásadne však mimo vegetačného obdobia a s rešpektovaním zásad ochrany prírody. Našou snahou je nájsť riešenia, ako výrubom zabrániť, prvoradá je však spoľahlivosť distribučnej siete a bezpečnosť ľudí,” tvrdí Vanga. Na otázku, či budú plynári zničené stromy nahrádzať novou výsadbou, sme odpoveď nedostali.
Foto: Ivan Fleischer
Odporúčané články
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.