Stromy musia ustúpiť plynovodu
Mnohým Košičanom nie je ľahostajný osud žiadneho stromu v meste. Na rozdávanie ich totiž nemáme a viaceré z nich aj tak padnú za obeť stavbám alebo rekonštrukciám. Niet preto divu, že ľudí bývajúcich v okolí Tatranskej ulice rozčúlilo, čo sa tam v posledných dňoch deje s tamojšími stromami.
“Pred blokom na Tatranskej číslo 5 až 9 kladú nové plynové potrubie. To je dobre. Ale akým spôsobom sa to deje, to je už veľmi smutné. Korene 50-ročných stromov trčia doslova do neba. Robotníci ich úplne obnažili. Tieto stromy už pravdepodobne nikdy nikoho nepotešia. Na výrub treba vybaviť a dostať od úradov špeciálne povolenie, ale pri kladení plynového potrubia je už zrejme všetko dovolené. Zdá sa, že u nás je možné všetko,” píše sa v podnete všímavej čitateľky.
Na okolnosti opísaného zaobchádzania so stromami na Tatranskej sme sa opýtali spoločnosti SPP – distribúcia, ktorá výmenu plynovodu realizuje. “V prípade výskytu prekážok v ochrannom pásme musíme vyhodnotiť bezpečnostné riziká a v opodstatnených prípadoch prekážky aj odstrániť. Bezpečnostným rizikom môžu byť aj dreviny, ktoré svojou koreňovou sústavou odtláčajú izoláciu plynových potrubí, čím na povrch potrubia vniká vlhkosť a spôsobuje jeho koróziu. To môže spôsobiť prerušenie dodávky zemného plynu odberateľom, únik plynu, prípadne až poškodenie zdravia a majetku,” vysvetľuje hovorca firmy SPP – distribúcia Milan Vanga.
Plynári na Tatranskej ulici zistili, že v ochrannom pásme distribučnej siete zemného plynu v Košiciach sú stromy, ktoré môžu byť rizikom pre bezpečnosť ľudí a plynovodov. “Na základe identifikácie druhu stromu a kritickej hodnoty hrúbky a obvodu kmeňa bude každý presne vyšpecifikovaný a následne posúdený, či patrí do rizikovej skupiny. Až potom môžu byť niektoré z nich určené na výrub, zásadne však mimo vegetačného obdobia a s rešpektovaním zásad ochrany prírody. Našou snahou je nájsť riešenia, ako výrubom zabrániť, prvoradá je však spoľahlivosť distribučnej siete a bezpečnosť ľudí,” tvrdí Vanga. Na otázku, či budú plynári zničené stromy nahrádzať novou výsadbou, sme odpoveď nedostali.
Foto: Ivan Fleischer
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Námestie pred nákupným centrom Aupark v Košiciach sa od soboty 23. novembra premení na sviatočnú zónu plnú chutí, vôní a tradičnej vianočnej atmosféry. Vianočné food trucky, ktoré sa vracajú po roku, budú otvorené každý deň až do 23. decembra.