Súbor Hornád získal cenu poroty
Folklórny súbor Hornád sa zúčastnil medzinárodnej súťažnej prehliadky vysokoškolských súborov Akademická Nitra 2018, kde reprezentoval Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika a tiež naše mesto.
Táto súťaž sa koná každoročne striedavo v mestách Nitra a Zvolen a je jediná svojho druhu. Tento rok sa jej zúčastnilo 9 slovenských a 6 zahraničných súborov z Talianska, Poľska, Českej Republiky, Maďarska, Ukrajiny a Bulharska.
Hornád sa prezentoval choreografiou Hranice z dielne umeleckého vedúceho Štefana Šteca a šokoval netradičným spracovaním a hlavne nekrojovými odevmi. “V roku 2018, kedy si pripomíname 100. výročie vzniku 1. ČSR, sa súbor rozhodol využívať tradičné ľudové umenie Rusínov a Rusíniek regiónu Podkarpatskej Rusi, ktorá bola súčasťou 1. ČSR. Symbolicky týmto pomyslene búra hranice regionálne, osobnostné, hranice vlastného ega či hranice vlastného ‘ja’. Hoci po úspešných rokoch 2012, 2014, 2015 a 2016 tento rok titul laureát nezískal, bola mu udelená cena poroty za dramaturgicko-režijné spracovanie témy,” uviedol Martin Bača, vedúci súboru.
[ad][/ad]Súbor si tento rok pripomína svoje 55. výročie založenia a v apríli odprezentoval svoj nový program Veci čo sa dejú, ktorého súťažná choreografia Hranice je súčasťou. Pre veľký záujem súbor plánuje reprízy tohto programu po Slovensku a nevynechá ani domáce Košice.
Foto: FS HornádOdporúčané články
Poslanecký návrh členov Výboru NR SR pre zdravotníctvo s cieľom obmedziť dostupnosť príchutí v nikotínových výrobkoch podporuje aj riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CLDZ) Ľubomír Okruhlica. Ten sa tak pridáva k ministrovi školstva Tomášovi Druckerovi, prezidentovi Slovenskej spoločnosti pediatrov Milanovi Kuchtovi či k prezidentovi Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Ivanovi Solovičovi. Podľa Okruhlicu príchuťami výrobcovia nikotínových výrobkov cielia na mladých ľudí.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.