Svet čelí nedostatku injekčných striekačiek
Africkí zdravotnícki predstavitelia a Organizácia Spojených národov (OSN) varujú pred nedostatkom až dvoch miliárd injekčných striekačiek, najmä pre krajiny s nízkymi a strednými príjmami, v čase nárastu počtov dávok vakcín proti koronavírusu. Nedostatok by mohol ovplyvniť aj rutinné očkovanie.
Detský fond OSN (UNICEF) uviedol, že nedostatok by sa mohol týkať do 2,2 miliardy jednorazových striekačiek, ktoré sa automaticky zablokujú, aby sa nedali znova použiť. „Nepredpokladáme výrazný nedostatok dodávok štandardnejších injekčných striekačiek používaných v krajinách s vysokými príjmami,“ uviedol vo vyhlásení.
Riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Afriku Matshidiso Moetiová vo štvrtok povedala novinárom, že nedostatok injekčných striekačiek by mohol paralyzovať vakcináciu proti koronavírusu. Do Afriky, ktorá má plne zaočkovaných menej ako šesť percent obyvateľstva, začali po mesiacoch odkladov viac prúdiť dodávky vakcín. Oneskorené dodávky striekačiek však už ohrozujú vakcináciu v Juhoafrickej republike, Keni či Rwande, upozornila WHO.
Problémom pri nedostatku striekačiek je, že komplikuje očkovanie vakcínami proti koronavírusu, ktoré majú krátku trvanlivosť. Ďalšou komplikáciou je, že vakcína od spoločnosti Pfizer vyžaduje nový a iný druh injekčnej striekačky a žiaden z mála výrobcov v Afrike taký nevyrába, uvádza WHO.
Darované vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v súčasnosti v Afrike presahujú dostupnosť injekčných striekačiek a krajiny si v niektorých prípadoch musia striekačky obstarávať samostatne, uviedol predstaviteľ WHO pre vakcináciu Phionah Atuhebwe. „Bez plánu budeme mať veľký problém,“ doplnil.
Sibusiso Hlatjwako zo zdravotníckej organizácie PATH varoval, že nedostatok striekačiek zasiahne bežné očkovanie detí a mohol by spôsobovať problémy aj v ďalšom roku. PATH skúmala dáta od výrobcov a uviedla, že zasiahnutých bude vo svete viac ako sto krajín, ktoré používajú jednorazové striekačky.
(SITA, dm;ns)
Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.