Svet čelí nedostatku injekčných striekačiek
Africkí zdravotnícki predstavitelia a Organizácia Spojených národov (OSN) varujú pred nedostatkom až dvoch miliárd injekčných striekačiek, najmä pre krajiny s nízkymi a strednými príjmami, v čase nárastu počtov dávok vakcín proti koronavírusu. Nedostatok by mohol ovplyvniť aj rutinné očkovanie.
Detský fond OSN (UNICEF) uviedol, že nedostatok by sa mohol týkať do 2,2 miliardy jednorazových striekačiek, ktoré sa automaticky zablokujú, aby sa nedali znova použiť. „Nepredpokladáme výrazný nedostatok dodávok štandardnejších injekčných striekačiek používaných v krajinách s vysokými príjmami,“ uviedol vo vyhlásení.
Riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Afriku Matshidiso Moetiová vo štvrtok povedala novinárom, že nedostatok injekčných striekačiek by mohol paralyzovať vakcináciu proti koronavírusu. Do Afriky, ktorá má plne zaočkovaných menej ako šesť percent obyvateľstva, začali po mesiacoch odkladov viac prúdiť dodávky vakcín. Oneskorené dodávky striekačiek však už ohrozujú vakcináciu v Juhoafrickej republike, Keni či Rwande, upozornila WHO.
Problémom pri nedostatku striekačiek je, že komplikuje očkovanie vakcínami proti koronavírusu, ktoré majú krátku trvanlivosť. Ďalšou komplikáciou je, že vakcína od spoločnosti Pfizer vyžaduje nový a iný druh injekčnej striekačky a žiaden z mála výrobcov v Afrike taký nevyrába, uvádza WHO.
Darované vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v súčasnosti v Afrike presahujú dostupnosť injekčných striekačiek a krajiny si v niektorých prípadoch musia striekačky obstarávať samostatne, uviedol predstaviteľ WHO pre vakcináciu Phionah Atuhebwe. „Bez plánu budeme mať veľký problém,“ doplnil.
Sibusiso Hlatjwako zo zdravotníckej organizácie PATH varoval, že nedostatok striekačiek zasiahne bežné očkovanie detí a mohol by spôsobovať problémy aj v ďalšom roku. PATH skúmala dáta od výrobcov a uviedla, že zasiahnutých bude vo svete viac ako sto krajín, ktoré používajú jednorazové striekačky.
(SITA, dm;ns)
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.