Systém obchodovania s emisnými kvótami je podľa Klubu 500 nastavený nespravodlivo
Systém obchodovania s emisnými kvótami je podľa Klubu 500 nastavený nespravodlivo. Novela zákona má byť podľa zamestnávateľov a priemyselníkov lacným PR ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO). Klub žiada Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR), aby bola predložená novela, ktorá bude v súlade s pravidlami Európskej únie a bude výsledkom odbornej diskusie medzi ministerstvom a zástupcami priemyslu. Informuje o tom Klub 500 v tlačovej správe.
„Chápem, že minister životného prostredia Ján Budaj ani najvyšší predstavitelia ministerstva nerozumejú priemyslu, nakoľko v priemysle nikdy nepôsobili. Nerozumiem však, ako môže predstaviteľ vlády Slovenskej republiky vyhlásiť, že energeticky náročný priemysel by na Slovensku nemal byť, a že by bolo pre Slovensko lepšie, ak by svoju výrobu presťahoval,” uviedol predseda Klubu 500 Vladimír Soták.
Budaj tvrdí, že dotácie pre podniky, ktoré sú zasiahnuté vysokými cenami elektriny a uhlíka zdvojnásobí z 11 na 21 miliónov eur. Zástupcovia najväčších slovenských zamestnávateľov v Klube 500 tvrdia, že prerozdelenie kompenzácií je nespravodlivé. Podniky podľa nich dostanú menej peňazí ako doteraz, keďže namiesto v súčasnosti vyčlenených 7,5 percenta z celkových výnosov na nepriame kompenzácie majú dostávať 6,25 percenta. Argumentácia vyššou absolútnou sumou podľa klubu neobstojí, pretože je daná rastom ceny emisných povoleniek a štát získava u ich dražieb viac finančných prostriedkov. Strop pre použitie výnosov z dražieb na nepriame kompenzácie je podľa pravidiel Európskej únie na úrovni minimálne 25 percent.
„Žiaľ, opatrenia, ktoré slovenské ministerstvo životného prostredia pripravuje, sú priamo smerované proti priemyslu a jeho konkurencieschopnosti,” uzavrel výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
Zdroj: (SITA, qq;bfe)
Odporúčané články
Obyvatelia mesta Košice si v piatok 8. novembra nevybavia úradné záležitosti na Magistráte mesta Košice na Triede SNP 48/A. Magistrát bude totiž z dôvodu plánovaného celodenného výpadku elektrickej energie zatvorený pre verejnosť.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.