SZČO budú mať v marci k dispozícii osobitnú schému poskytovania pomoci na udržanie pracovných miest
Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) budú mať v marci k dispozícii osobitnú schému poskytovania pomoci na podporu udržania pracovných miest. Pôjde o projekt na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť. Ide o nástroj, ktorý upravuje zákon o službách zamestnanosti. V stredu o tom rozhodla vláda.
„Podmienky poskytnutia príspevku pre SZČO spolu s určením výšky príspevku sú nastavené obdobne ako podmienky ustanovené pre poskytovanie podpory v čase skrátenej práce určenej na zachovanie pracovných miest zamestnancov,” uvádza sa v materiáli. Týmto krokom sa podľa ministerstva práce a sociálnych vecí zabezpečí prechod zo schémy projektu Prvá pomoc aj na podporu udržania pracovných miest u SZČO obdobne, ako je to v prípade podpory v čase skrátenej práce určenej pre zamestnancov a zamestnávateľov.
Oprávneným žiadateľom o pomoc od štátu má byť SZČO, ktorej klesli tržby najmenej o 40 percent. Príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti pre SZČO bude vo výške 60 % vymeriavacieho základu SZČO na platenie odvodov. Ak má žiadateľ zároveň uzatvorený pracovný pomer, resp. pracuje na dohodu, od výšky príspevku sa odpočíta suma čistého príjmu z tohto pracovného pomeru, resp. dohody za kalendárny mesiac, za ktorý príspevok žiada.
Projekt sa má realizovať len marci tohto roka, vzhľadom na postupné uvoľňovanie protipandemických opatrení a na predpokladané ukončenie mimoriadnej situácie. „Predpokladaný objem finančných prostriedkov na realizáciu projektu za marec 2022 sa odhaduje v sume 11,58 milióna eur,” uviedlo ministerstvo práce.
Od 1. marca tohto roka nadobúda účinnosť zákon o podpore v čase skrátenej práce, ktorý sa vzťahuje len na zamestnancov a ich zamestnávateľov. Podpora v rámci tzv. kurzarbeitu bude vo výške 60 percent priemerného hodinového zárobku zamestnanca v kalendárnom mesiaci, za ktorý sa podpora poskytuje. V tomto roku to bude maximálne 7,81 eura za hodinu, teda približne 1 359 eur za mesiac. Podporu pritom štát poskytne na pracovné miesto zamestnanca, ktorému zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 percent ustanoveného týždenného pracovného času. Pracovný vzťah zamestnanca musí trvať aspoň jeden mesiac, nesmie mu plynúť výpovedná lehota a musí mať ku dňu podania žiadosti vyčerpanú dovolenku za predchádzajúci kalendárny rok. Súčasne zamestnávateľovi na tie isté oprávnené náklady alebo na ten istý účel štát nesmie poskytovať príspevok podľa iného predpisu. Podpora sa bude poskytovať v čase skrátenej práce, najviac to však môže byť šesť mesiacov počas dvoch rokov.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.