Tabačku ovládli knihy a deti
AKTUALIZOVANÉ
Priestory kultúrnej fabriky Tabačka sa cez víkend hemžili knihami, ilustráciami, ale hlavne deťmi a ich rodičmi.
Prebiehal tam prvý ročník festivalu detskej knihy s názvom Punktík. Bol venovaný všetkému, čo súvisí s detskou knižkou. „Sme presvedčení, že čítanie je pre deti výborná vec. Dieťa, ktoré číta, je potom aj sebavedomejšie, smelšie a má lepšie vyjadrovacie schopnosti. A začať by sa to malo práve tak, že čítajú rodičia s deťmi. Poteší nás, ak práve náš festival bude pohnútkou k tomu, aby sa na spoločné čítanie dali,” vysvetlil nám filozofiu podujatia Martin „Mates“ Farkašovský z občianskeho združenia Forum 10, ktorého cieľom je propagovať knihy.
[ad][/ad]Ilustrácie aj tanec
Organizátori festival zatraktívnili rôznymi sprievodnými akciami. Mladí návštevníci sa mohli napríklad pokochať vystavenými ilustráciami Kataríny Ilkovičovej, Daniely Olejníkovej či štúdia Agrafka z ukrajinského Ľvova. Neposednejšie deti sa vybláznili pri tanečných workshopoch. Výtvarne orientovaní návštevníci mali okrem výtvarných workshopov k dispozícii hrnčiarsky kruh, kde si pod vedením majstra hrnčiara Igora Macáka vlastnoručne vyrobili krčiažtek či vázičku.
Trafili do čierneho
Veľký záujem vzbudili divadelné predstavenia v podaní súborov Divadla teatrálnej skratky z Košíc a Hávedník zo Sobraniec. Pri pohľade na šantiace a reagujúce deti, či už na workshopoch, alebo pri divadelných predstaveniach, bolo jasné, že organizátori trafili do čierneho. „Je to zatiaľ len prvý ročník, ale s návštevnosťou sme spokojní. Chodia tu práve tí, o ktorých nám ide, teda rodičia s deťmi,” povedal nám M. Farkašovský.
Foto: Iveta VaculováOdporúčané články
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.