Takto postupujte ak má vaše dieťa horúčku, radí ministerstvo zdravotníctva
V poslednej dobe sa eviduje zvýšený nápor na pohotovostiach aj kvôli teplotám či respiračným ťažkostiam. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky preto zverejnilo na Facebooku manuál o tom, ako postupovať, v prípade, že má vaše dieťa horúčku.
“Chceme vás poprosiť, aby ste pri prejavoch chrípky prioritne kontaktovali vášho lekára pred využitím pohotovosti alebo urgentných príjmov,” uvádza ministerstvo v statuse. Rovnako zhrnuli hneď niekoľko bodov, kedy by ste určite mali zavolať lekársku pomoc práve preto, že je v niektorých prípadoch pri deťoch nevyhnutná.
V prvom rade ak má vaše dieťa problémy s dýchaním alebo dýcha príliš rýchlo alebo mu modrajú pery či dokonca líca určite zavolajte lekársku pomoc. Rovnako to platí ak má dieťa silnú bolesť svalov, bolesť na hrudníku či záchvaty podobné epilepsii. Volať lekársku pomoc treba aj v prípade, ak sa dieťaťu pri každom nádychu vťahujú medzirebrové priestory a aj vtedy, keď je dieťa dehydrované, a teda nemočilo viac ako 8 hodín a plače, no bez sĺz. Volať záchranku treba aj vtedy ak má vrodené chyby, horúčku nad 40 stupňov Celzia alebo ak sa mu zhoršila chronická choroba. Pri dieťati, ktoré má menej, ako štyri mesiace treba byť opatrný aj v prípade, ak kašle alebo ak má akúkoľvek horúčku.
Horúčka je obranná reakcia organizmu a treba ju znižovať v prípade, že je vyššia ako 38°C. V prípade ak je dieťa ubolené môže sa znižovať aj nižšia teplota. Znižovať horúčku môžete liekmi s obsahom paracetamolu, ktoré sú vhodné pre všetky vekové kategórie, podávajú sa podľa hmotnosti cca každé 4-6 hodín a pomáhajú pri bolesti. Lieky s obsahom ibuprofénu sú vhodne pre deti až od troch mesiacov alebo od váhy siedmych kilogramov. Tieto lieky sa podávajú každých 6-8 hodín a je nutné dbať na zvýšený prijem tekutín. Pomáhajú nielen pri bolesti, ale aj zápale. Bez liekov je možné znížiť horúčku studenými obkladmi a zábalmi alebo obmývaním tela. Samozrejme sa pred akýmkoľvek podaním lieku poraďte so svojim lekárom.
(VT)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.