Teplé zimy potrápia mnohé lyžiarske strediská! Prežijú iba tie najvyššie položené
Turizmus je v zimnom období do veľkej miery ovplyvnený zmenou klímy a jeho udržateľnosť je na Slovensku čoraz viac ohrozená.
Teplé zimy sa budú stupňovať aj po roku 2030. Ku koncu tohto storočia budú udržateľné iba vysoko položené lyžiarske strediská. Lyžiarske strediská pod 1700 m.n.m a národné parky by sa mali začať strategicky orientovať na mäkké formy turizmu. Informoval o tom riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Ján Dráb.
Reforma národných parkov vytvára vhodné podmienky na odklon od intenzívneho využívania lesov na ťažbu dreva v prospech turizmu. Na Slovensku sa nachádza 107 lyžiarskych stredísk a svahov, z čoho je približne 47 významných a 16 sa nachádza na území národných parkov. Zmenu klímy vidieť aj na vývoji priemerných ročných teplôt nameraných v meteorologických staniciach v oblastiach lyžiarskych stredísk. Niektoré klimatické scenáre predpokladajú, že v chladnom polroku môže atmosférických zrážok pribúdať. Problematické podmienky so zrážkami a suchom budú viditeľné hlavne v nižších polohách. Pravdepodobne lyžiarske strediská pod 1000 m n. m. nebudú mať postačujúce podmienky na vlastnú prevádzku. Suchá nemusia predstavovať problém v umelo zasnežovaných strediskách, ak sa v blízkosti nachádza vodný zdroj.
„Za výborné podmienky na lyžovanie na Slovensku považujeme, keď je stredisko otvorené aspoň 82 dní za sezónu, z čoho 35 dní je nutných pre dlhodobé fungovanie strediska. Klimatická situácia od 2020 – 2030 by mala byť pre väčšinu lyžiarskych stredísk priaznivá. Aktuálne desaťročie vykazuje pre všetky strediská dobré až výborné podmienky na zasnežovanie,” uviedol Ján Dráb. Podľa scenárov vývoja od 2030 – 2040 by malo dôjsť k teplejším zimám. Až 26 stredísk by sa malo ocitnúť v zlých číslach pod hodnotou 35 dní vhodných na zasnežovanie. Dekáda 2050 – 2060 by podľa scenárov vývoja mala priniesť mierne ochladenie a lepšie podmienky pre štyri strediská.
Zdrpj: SITA DSe, kg
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.