Tieto nemocnice v okolí Košíc už čoskoro nemusia existovať
Celé Slovensko čaká redukcia akútnych nemocníc. Vyplýva to z pripravovanej reformy zdravotníctva ministra Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO). V hre o „vypadnutie“ je až 22 nemocníc z celého Slovenska. Viacero občanov z okresných miest, v ktorých sa nemocnice nachádzajú, začalo protestovať. Či sa nemocnice podarí zachrániť je otázne.
Hlavným cieľom tejto reformy je redukcia akútnych nemocníc. Čo vlastne pojem akútna nemocnica znamená? Sú to nemocnice, v ktorých človek dostane komplexnú zdravotnú starostlivosť. Od zoperovaného kĺbu, urgentného príjmu až po pôrod. Aktuálne je na slovensku 98 akútnych nemocníc.
Reforma ministra Lengvarského má znižiť tento počet o 22 nemocníc. Tieto nemocnice nemajú byť zrušené úplne, majú byť ale reštruktulizované na takzvané komunitné nemocnice. Tie majú slúžiť na doliečovanie pacientov, poprípade pre poskytnutie lôžok dlhodobo chorým. Ľudia z miest, kde sa nachádzajú tieto nemocnice, teda budú musieť vycestovať do najbližšieho mesta, kde sa bude nachádzať akútna nemocnica v prípade, že budú potrebovať urgentný príjem a podobne.
Na východnom Slovensku by to mali byť nemocnice v mestách:
- Trebišov;
- Vranov nad Topľou;
- Kráľovský Chlmec;
- Snina;
- Krompachy;
- Svidník;
- Levoča;
- Kežmarok;
- Vysoké Tatry.
Nie je to však čisto nový návrh ministra Lengvarského. Veľmi podobnú reformu navrhla v roku 2019 aj ex-ministerka zdravotníctva Kalavská (smer-SD), návrh jej však neprešiel. Či sa to podarí ministrovi Lengvarskému je však otázne. Vo Vranove nad Topľou protestujúci občania začali spisovať petíciu, podobné kroky môžeme očakávať aj od ostatných miest, v ktorých plánujú zmeniť účelovosť nemocníc.
(DŠ)
Odporúčané články
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.