TOTO sa zohľadňuje pri darovaní krvi

Darovaním vzácnej tekutiny, ktorou je krv pomáhate pri záchrane životov. V období posledných týždňov zaznamenala Národná transfúzna spoločnosť SR (NTS SR) pokles darcov. Bližšie informácie o aktuálnej situácii, spojenej s nedostatkom krvi, nájdete tu.
Kto môže darovať krv?
Krv môže darovať osoba, ktorá je zdravá a je vo veku od 18 do 60 rokov, pri pravidelných darcoch až do 65 rokov. Požadovaná minimálna váha je 50 kg. Darovanie krvi sa neodporúča kojacim ženám. Na odber môžu prísť až 6 mesiacov po skončení laktácie. NTS SR tak chráni kojace matky pred ďalšími možnými stratami železa. Pri rozhodovaní sa, či krv darovať, je vhodné si prečítať dotazník, kde si vopred overíte či spĺňate dané kritéria, a či teda ste vhodným darcom. Nájdete ich na oficiálnej stránke www.ntssr.sk.
To, či je niekto očkovaný/neočkovaný nie je kritériom darcovstva krvi
“To, či je darca krvi očkovaný alebo neočkovaný nie je kritériom k tomu, či niekto môže darovať krv. Rozlišovanie a značenie transfúznych liekov podľa zaočkovanosti darcov krvi nie je v našej ani v európskej legislatíve požadované a podľa doterajších vedeckých poznatkov takéto rozlišovanie nemá ani opodstatnenosť,” uviedla hovorkyňa Národnej transfúznej spoločnosti SR Martina Frigová.
Kedy môže darovať krv zaočkovaný človek?
Podľa slov hovorkyne NTSSR “Darca, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže v súčasnosti znovu darovať krv: 1. najskôr 14 dní po aplikácii každej očkovacej dávky mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna) alebo proteínových vakcín (Novavax, Sanofi); 2. najskôr 28 dní po aplikácii každej očkovacej dávky vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson&Johnson, Sputnik V).”
Koľko dní po prekonaní ochorenia COVID-19 môže človek darovať krv?
Každý darca po prekonaní ochorenia COVID-19 môže opätovne darovať krv a jej zložky po 28 dňoch od vyliečenia.
NTS SR pociťuje pokles darcov
“Vo všeobecnosti môžeme skonštatovať, že pociťujeme od začiatku pandémie pokles darcov krvi o 1/3. Je to najmä z dôvodu chorobnosti darcov krvi, karantény a z dôvodu zlej epidemiologickej situácie sme boli nútení pozastaviť darovanie krvi prostredníctvom mobilných odberov,” dodala hovorkyňa Martina Frigová.
Zdroj: (NTS SR, vu)
Odporúčané články

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach začal 10. júla s rekonštrukciou priestorov hlavnej budovy. Stavebné práce súvisia s inštaláciou nového zariadenia magnetickej rezonancie (MRI). Podľa vedenia nemocnice potrvá modernizácia približne tri mesiace.

Mesto Košice pripravuje rekonštrukciu viac než trojkilometrového úseku električkovej trate v mestskej časti Nad jazerom. Investícia vo výške takmer 65 miliónov eur má vyriešiť dlhodobé technické problémy, ktoré viedli k zníženiu rýchlosti električiek na viacerých miestach až na 20 km/h a hrozbe odstavenia trate pre jej nevyhovujúci stav.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od policajnej akcie KOLUMBIA po búrku ktorá zasiahla východ Slovenska. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.