Ubehlo už 95. rokov rozhlasového vysielania z Košíc
Presne pred 95 rokmi – 17. apríla 1927 – sa začalo pravidelné rozhlasové vysielanie z Košíc. Rovnako ako tento rok to bolo v nedeľu a rovnako ako tento rok to bolo počas Veľkej noci.
O historickej udalosti prinieslo rozsiahly článok nedeľné vydanie denníka Slovenský východ zo 17. apríla 1927. V článku pod názvom Ku košickému radiorozhlasu čitateľom detailne predstavilo pôvodné rozhlasové štúdio na Poštovej ulici a vysielaciu stanicu v Haniske pri Košiciach. Z článku sa dozvedáme, že ateliér štúdia bol plne akusticky tlmený a že rozhlasoví redaktori mali k dispozícii na tú dobu špičkovú techniku – dva systémy mikrofónov, páskový a uhlíkový, od americkej firmy Western Electric a dva od seba nezávislé zosilňovače, aké používala aj pražská centrála rozhlasovej spoločnosti Radiojournal. Kvalitu techniky autor článku ilustroval na príklade mikrofónov, ktoré boli také citlivé, že na vzdialenosť desiatich
metrov zreteľne reprodukovali tikanie hodín.
Vzhľadom na skutočnosť, že košický „radiorozhlas“ – ako ho označovala dobová tlač – vysielal na vlne 1 875 metrov, denník zároveň podrobne inštruoval verejnosť, ako sa naladiť na „košickú vlnu“ – väčšina vtedajších rozhlasových prijímačov totiž mala rozsah 200 až 600 metrov.
„Pokiaľ ide o program vysielaný z košického rozhlasového štúdia, spočiatku ho tvorili najmä osvetové prednášky, umelecký prednes z tvorby velikánov slovenskej a českej literatúry, komorné koncerty klasickej hudby, reprodukované populárne piesne a správy zo servisu Československej tlačovej kancelárie,“ uvádza Marián Gladiš z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý sa venuje histórii žurnalistiky. Dodáva, že počas pracovných dní košický rozhlas spočiatku vysielal od 19.30 do 22.00 hodiny, v nedeľu aj hodinu pred poludním.
Týždeň po vzniku košickej pobočky Radiojournalu – v nedeľu 24. apríla 1927 – začal z Košíc vysielať takzvaný Zemedelský rozhlas. Išlo o špecializované rozhlasové vysielanie, ktoré malo za úlohu šíriť odborné vzdelanie do najširších agrárnych kruhov, prinášať trhové, rastlinno-lekárske a živočíšno-lekárske informácie, meteorologické správy, informácie poľnohospodárskych úradov
a všeobecne malo pomáhať zbližovať vidiek s mestom. „Zemedelský rozhlas“ vysielal pravidelne vždy v nedeľu a v stredu od 19.30 hodiny.
„Veľkú dôležitosť mu prikladalo aj vedenie česko-slovenského štátu – potvrdzuje to napríklad skutočnosť, že už 8. mája 1927, teda len dva týždne po prvom vysielaní Zemedelského rozhlasu, pricestoval do Košíc minister školstva a národnej osvety Milan Hodža, aby tu naživo vystúpil na tému O význame vysielacej stanice košickej pre výchovu slovenských roľníkov,“ poznamenáva M. Gladiš.
Zdroj: FF UPJŠ/Marián Gladiš
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.