Ukrajinskí umelci sa môžu do konca mája zapojiť do mimoriadnej výzvy
Umelci a kultúrni pracovníci, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy pre vojnu na Ukrajine, alebo čelia prenasledovaniu pre svoje postoje k ruskej agresii v iných krajinách sa môžu do konca mája zapojiť do mimoriadnej výzvy Umenie v Exile. PR a office Fondu na podporu umenia (FPU) manažérka Eva Turanská uviedla, že finančná podpora na projekty poskytnú výlučne formou štipendia na dva až šesť mesiacov. Výška tohto štipendia je stanovená tak ako pri štandardných štipendiách FPU. Žiadosť môžu záujemcovia podať v slovenskom aj v anglickom jazyku cez registračný systém FPU, ktorý fond spustí v pondelok 9. mája.
Uchádzači môžu predložiť žiadosti z oblasti divadla, tanca, hudby, vizuálneho umenia, literatúry, no rovnako tak aj výskumné a odborné projekty. Turanová podotkla, že oprávnení žiadatelia sú povinní preukázať svoj momentálny status na Slovensku dokladmi podrobne špecifikovanými vo výzve. „Podmienkou k podaniu žiadosti je tiež akceptačný list organizácie na Slovensku (zaregistrovanej na webovom sídle FPU), ktorá celoročne pôsobí v oblasti umenia a/alebo kultúry. Tieto organizácie budú garantovať realizáciu individuálnych projektov a následne zabezpečia ich verejnú prezentáciu,“ objasnila. FPU na svojom webe v časti Umenie v Exile zverejnil podrobné informácie o mimoriadnej výzve a zoznam zaregistrovaných organizácií, na ktoré sa môžu opravení žiadatelia obrátiť.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
V Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici sa opäť rozozvučali nadšené povzbudzovania a smiech seniorov. Tí si prišli užiť tradičné jesenné športové hry.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.