Ukrajinskí umelci sa môžu do konca mája zapojiť do mimoriadnej výzvy
Umelci a kultúrni pracovníci, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy pre vojnu na Ukrajine, alebo čelia prenasledovaniu pre svoje postoje k ruskej agresii v iných krajinách sa môžu do konca mája zapojiť do mimoriadnej výzvy Umenie v Exile. PR a office Fondu na podporu umenia (FPU) manažérka Eva Turanská uviedla, že finančná podpora na projekty poskytnú výlučne formou štipendia na dva až šesť mesiacov. Výška tohto štipendia je stanovená tak ako pri štandardných štipendiách FPU. Žiadosť môžu záujemcovia podať v slovenskom aj v anglickom jazyku cez registračný systém FPU, ktorý fond spustí v pondelok 9. mája.
Uchádzači môžu predložiť žiadosti z oblasti divadla, tanca, hudby, vizuálneho umenia, literatúry, no rovnako tak aj výskumné a odborné projekty. Turanová podotkla, že oprávnení žiadatelia sú povinní preukázať svoj momentálny status na Slovensku dokladmi podrobne špecifikovanými vo výzve. „Podmienkou k podaniu žiadosti je tiež akceptačný list organizácie na Slovensku (zaregistrovanej na webovom sídle FPU), ktorá celoročne pôsobí v oblasti umenia a/alebo kultúry. Tieto organizácie budú garantovať realizáciu individuálnych projektov a následne zabezpečia ich verejnú prezentáciu,“ objasnila. FPU na svojom webe v časti Umenie v Exile zverejnil podrobné informácie o mimoriadnej výzve a zoznam zaregistrovaných organizácií, na ktoré sa môžu opravení žiadatelia obrátiť.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.